Jak vyrobit tekuté mýdlo
-
Co je mýdlo
Popis mýdla a jeho složení bude tak trochu připomínat hodinu chemie na střední škole. Mýdlo je ve své podstatě organickou směsí sodných a draselných solí alkalických kyselin, které se vyrábí alkalickou hydrolýzou acylglycerolů neboli tuků přírodního původu.
Řečeno velmi laickým způsobem vzniká mýdlo vzájemnou chemickou reakcí přírodních tuků, jakými jsou například rostlinné oleje, či živočišné tuky typu sádla, a louhu neboli hydroxidu sodného (případně draselného).
Tuto reakci můžeme nazvat saponifikací, nebo ještě jednodušeji zmýdelněním, při kterém ze smíchané směsi vznikají sodné a draselné soli kyseliny (mýdlo) a alkohol (glycerol). K reakci dochází buď za tepla zahříváním látky, nebo za studena vynecháním vnějšího zdroje tepla.
Pro výrobu mýdla tak potřebujete tuk, louh a vodu. A také alespoň základní povědomí o tom, jaké vlastnosti a složení konkrétní tuk má, abyste věděli, v jakém poměru jednotlivé látky použít, aby reakce mohla zdárně proběhnout. Jinak se prostě chová sádlo a jinak olivový olej.
V neposlední řadě je při výrobě mýdla, zejména té domácí, potřebná také pořádná dávka opatrnosti. Hydroxid sodný i draselný jsou nebezpečné kyseliny, která vám při nesprávné manipulaci mohou těžce ublížit.
Hotové mýdlo mívá pevnou či kapalnou podobu a působí jako výrazný tenzid. Tím je myšlena látka, která snižuje povrchovou energii a napětí, zejména u rozpouštědel, čímž umožňuje snáze rozpouštět a odstraňovat mastnotu a nečistoty.
Proto jsou tenzidy intenzivně využívány právě k praní a čištění, buď v koncentrované podobě jako mýdlo, nebo v případě synteticky vyráběných tenzidů jako součást saponátů.
-
Jak vyrobit tekuté mýdlo
Výroba tekutého mýdla stojí na stejných principech, jako výroba mýdla pevného, liší se jen trochu odlišným zpracováním a využitím několika dalších přísad. Na rozdíl od tuhého mýdla naleznete v tekutém mýdle stabilizátory pěny, vonné složky, rostlinné extrakty, kolageny a další prvky.
Jednotlivé ingredience se mísí v přesně daném pořadí a následně z nich za stálého míchání vzniká tekuté mýdlo.
Pro domácí výrobu tekutého mýdla si vystačíte se základními surovinami. Hlavním prvkem je využití draselného louhu neboli hydroxidu draselného, na což navazuje nutnost pracovat při výrobě s maximální opatrností. Použijte ochranné pomůcky v podobě rukavic, brýlí a speciálního oděvu a v místnosti po dobu přípravy dobře větrejte.
Na výrobu tekutého mýdla budete potřebovat
- 280 g hydroxidu draselného
- 1400 g olivového oleje
- 850 g destilované vody
- pomalý hrnec (případně pomůcky na vodní lázeň)
- tyčový mixér
- metličku
- teploměr
Postup přípravy tekutého mýdla je možné rozdělit na tři části
- výrobu mýdlové pasty
- ředění mýdlové pasty
- neutralizování tekutého mýdla a jeho obohacení o barvu, vůni, případně pečující složky
Postup výroby pasty:
Olej zahřejte v pomalém hrnci, či vodní lázni na teplotu 70°C. Hydroxid draselný smíchejte opatrně s destilovanou vodou a veďte k teplotě 60°C. Do oleje, u kterého udržujete teplotu 70°C, vlijte s pomocí metličky připravený louh. Tyčovým mixérem směs míchejte, u olivového oleje vám míchání zabere i 2 hodiny.
Jakmile dosáhnete konzistence hustší bramborové kaše, vraťte směs na sporák do pomalého hrnce, či vodní lázně. Voda pod ní musí stále mírně probublávat. V průběhu první půl hodiny směs pravidelně kontrolujte a zabraňte oddělování oleje opětovným promícháním. Další tři hodiny vařte, dokud ze směsi není průzračná, hutnější kapalina.
Následně směs ponechejte ve vodní lázni odpočívat přes noc. Správnost složení pasty ověříte rozpuštěním 30 g hmoty v 60 g destilované vody. Pokud je po vychladnutí tato směs čirá, má pasta správné vlastnosti. Pokud ne, musíte celou pastu ještě jednou provařit a to přibližně jednu hodinu. Toto opakujte, dokud nebude zkušební vzorek pasty čirý.
Ředění mýdlové pasty
K naředění takto vzniklé pasty potřebujete 3 díly vody na 1 díl pasty. Obojí spojte a míchejte, dokud vám nevznikne odpovídající tekuté mýdlo v požadované konzistenci.
Přidání barvy, vůně a pečujících látek
Před přidáním doplňujících látek je potřeba upravit PH mýdla a to přibližně na hodnotu 8. Pomůže vám v tom kyselina citrónová, kterou ke směsi přidávejte po kapkách. Jakmile vhodné hladiny dosáhnete, můžete mýdlo obarvit, případně vmísit éterické oleje, které vašemu mýdlu dodají přesně ty vlastnosti, které chcete.
-
Jak vyrobit tekuté mýdlo ze zbytků tuhého mýdla
Výroba tekutého mýdla od začátku není zrovna jednoduchá záležitost. Pokud i přesto po tekutém mýdle toužíte, máme pro vás návod, jak si takové homemade tekuté mýdlo lehce vyrobit. Zabere to chvilku, zrecyklujete díky němu staré zbytky tuhých mýdel a ušetříte pěkných pár korun.
Na přípravu tekutého mýdla ze zbytků budete potřebovat:
- mýdlové zbytky (zhruba v takovém množství, aby vytvořily jednu kostku mýdla)
- 4 hrnky vody
- volitelné esenciální oleje
Postup výroby tekutého mýdla ze zbytků:
Mýdlové zbytky nastrouhejte na jemném struhadle. Vodu převařte, odstavte a vmíchejte do ní připravené mýdlové hoblinky. Míchejte, dokud se mýdlo zcela nerozpustí. S postupným chladnutím bude jeho konzistence houstnout. Bude-li příliš řídké, přidejte ještě trochu mýdlových hoblin, v opačném případě zase přidejte vodu.
Do směsi můžete nakapat esenciální oleje dle vaší libosti, směs následně ještě jednou promíchat a přelít do nádoby s pumpičkou. Vaše domácí tekuté mýdlo je hotovo.
-
Jak vyrobit tekuté mýdlo s glycerinem
Tekuté mýdlo ze zbytků ještě o kapku vylepšíte přidáním dávky glycerinu. Je to látka, která má velice příznivý vliv na pleť a její využití se vám tím pádem určitě vyplatí. Glycerin pleť hydratuje, zvláčňuje a vytváří na jejím povrchu vrstvu, která brání nadměrnému vysušování. V pevné formě glycerin seženete v obchodech s řemeslnými pomůckami, rozpustit jej posléze můžete v horké vodní lázni.
Na výrobu tekutého mýdla s glycerinem budete potřebovat
- 1 kostku tuhého mýdla, případně mýdlové zbytky v množství 1 kostky mýdla
- 50 ml glycerinu
- 3 litry vody
- tyčový mixér
- nádobu s dávkovačem
Postup výroby tekutého mýdla s glycerinem
Nejdříve si nastrouhejte tuhé mýdlo a to nahrubo na struhadle. Do hrnce vlijte vodu, přidejte mýdlové hobliny spolu s glycerinem a celou směs začněte pomalu zahřívat, dokud se všechny suroviny zcela nerozpustí.
Následně hrnec odstavte a směs, která bude vypadat jako mýdlová voda, nechte do druhého dne odpočívat. S postupným chladnutím bude kapalina houstnout. Bude-li na druhý den hustá až příliš, přilijte ke směsi ještě další půllitr vody a dobře rozmíchejte, nejlépe s pomocí tyčového mixéru.
Vaše mýdlo je hotové a můžete jej přelít do připravené nádoby s dávkovačem. Či lépe řečeno do nádob – při uvedeném množství surovin si vyrobíte přibližně 4 litry tekutého mýdla.
Láká vás domácí výroba nejen mýdla, ale také dalších kosmetických přípravků? Poradíme vám, jak vyrobit šampón, nebo třeba úžasně jednoduchou aviváž.
Dobrý den, předpokládám, že návody nejsou zmatené tak jako tvrzení v článku, že hydroxid sodný i draselný jsou nebezpečné kyseliny. Jsou to totiž louhy. A to je dost podstatné. Jinak se chová a pracuje s pouhém a jinak s kyselinou, o první pomoci ani nemluvě. Chce to prostě používat to kulaté na krku a znalosti ze základní školy. Jinak si může někdo dosti škaredě ublížit.
Odpovědět