Jak vyrobit tvaroh
-
Jak vyrobit tvaroh
Základem k výrobě tvarohu je pasterizované mléko. Může být kravské, kozí i ovčí. Pasterizace probíhá při asi 80 stupních, takže pokud si domů nosíte mléko čerstvé a nepasterizované, nejdříve ho prožeňte vyšší teplotou, aby se zabily případné nežádoucí bakterie. Už na ně totiž nejsme zvyklí.
Pasterizované mléko se nechá přirozeně zchladnout a minimálně dva dny kvasit v pokojové teplotě. Jestliže nemáte čas, stačí do mléka dát citronovou šťávu a mléko se vysráží okamžitě. Do litru stačí 1 polévková lžíce.
Pak dáme zkyslé mléko opět ohřívat, tentokrát na teplotu okolo šedesáti stupňů. Když chceme měkký tvaroh, zahřívat ani nemusíme, pokud chceme tvaroh středně měkký, ohřejeme na oněch šedesát stupňů. No a když chceme tvaroh tvrdý (suchý), ohřejeme až na teplotu okolo 70 stupňů. Čím vyšší teplota, tím sušší tvaroh ve výsledku bude.
Pak už je jenom potřeba tvaroh scedit, tedy oddělit tvaroh od syrovátky. Potřebujeme k tomu větší sítko a vyložíme ho kapesníkem či jiným plátýnkem. Pod sítko dáme misku, kam nám nateče vzniklá syrovátka. Ta se bude hodit na všemožné vaření, dokonce i na domácí kosmetiku.
Tvaroh necháme okapat a pak ho i mírně vymačkáme. Ale ne úplně. Zase platí, že čím tvrdší má tvaroh být, tím více je potřeba ho vymačkat.
Ze dvou litrů kravského mléka budete mít asi 200 g tvarohu a přibližně litr a půl syrovátky. Když chcete mít tučný tvaroh, stačí na začátku procesu přimíchat do mléka smetanu.
-
Jak vyrobit tvaroh z mléka
Postup výroby tvarohu z mléka je popsán v prvním boxíku.
-
Jak vyrobit tvaroh z kozího mléka
Výroba tvarohu z kozího mléka se nijak neliší od výroby tvarohu z mléka kravského. Jen u kozího mléka je mnohem více nutné dbát na pasterizaci, protože mléko v sobě může mít bakterie, mohou způsobit nepříjemná a někdy i nebezpečná onemocnění. Jde například o listerie nebo bakterie způsobující boreliózu. Ale důkladnou pasterizací se jich beze zbytku zbavíme.
Mléko je potřeba zahřát na teplotu okolo 80 stupňů. Pokud budete pasterizovat mléko častěji, vyplatí se koupit si hrnec na svařování (pasterizaci) mléka. Do hrnce se do spodní, oddělené části lije voda, do horní části mléko. A v době, kdy voda dole vře, je v mléce správná pasterizační teplota.
Jakmile kozí mléko zpasterizujeme, cháme ho vychladnout a pak i zkvasit. Další podrobnosti z postupu výroby tvarohu jsou popsány v boxíku č. 1.
-
Jak vyrobit měkký tvaroh
Měkký tvaroh je vyrobený rychleji než tvaroh tvrdý. Vyžaduje totiž menší zahřátí zkvašeného mléka. Mléko, ze kterého chceme dělat tvaroh, necháme stát alespoň dva dny při pokojové teplotě. Jakmile mléko zkysne, tak je nutné ho zahřát, aby se tvaroh mírně srazil. Stačí teplota okolo 65 stupňů.
Potom už jen přecedíme přes sítko, které jsme vyložili látkovým kapesníkem nebo jiným plátnem. A malinko vymačkáme. Podrobný popis výroby tvarohu je popsaný v boxíku č. 1.
-
Jak vyrobit tvrdý tvaroh
Tvrdý tvaroh se od měkkého tvarohu liší jen tím, že zkyslé mléko bylo zahřáto na vyšší teplotu a že finální vymačkávání scezeného tvarohu bylo o něco vydatnější. Tvrdý tvaroh tedy vyrobíme tak, že zkyslé mléko zahřejeme na vyšší teplotu, nejlépe okolo 70 stupňů.
Pak tvaroh scedíme přes sítko, které jsme vyložili látkovým kapesníkem nebo jiným plátnem. No a scezený tvaroh trochu víc vymačkáme, aby ve hmotě zůstalo méně tekutiny. Díky tomu bude tvaroh sušší a tvrdší, půjde i nastrouhat. Podrobný popis výroby tvarohu je popsaný v boxíku č. 1.
Zatím žádné komentáře