Jak vyrobit umělý kámen

Klára Hrnčířská
Publikováno 9. března 2021
  1. Jak vyrobit umělý kámen | bptakoma / Flickr.com

    Víte, co je hypertufa?

    Pojem hypertufa pochází z Anglie, kde je tento materiál už dlouhou řadu let požívaný právě na výrobu zahradních dekorací a těší se velké popularitě. Původně byl vyvinut na výrobu replik tufových kamenů do zahrady, ale postupně se z něj stal velmi oblíbený materiál na vytváření dalších užitečných i okrasných předmětů.

    Je to v podstatě cementová směs, díky které si můžete vyrobit různé květináče, pítka pro ptáčky, koryta nebo dekorativní mísy. Jeho výroba je velice snadná, suroviny jsou běžně dostupné bez toho, že by výrazně zatížily vaši peněženku a můžete se na zahradě pyšnit výrobky, které na první pohled budou vypadat jako kamenné.

    Jak bude hypertufa stárnout, získá potřebnou patinu a její podobnost s kamenem bude čím dál větší. Konečně se můžete zbavit nevzhledných plastových květináčů a nahradit je hmotou podobnou kameni.

  2. Z čeho se dá vyrobit hypertufa

    Receptur na její výrobu je hned několik a sami můžete zkusit trošku experimentovat a najít si pro sebe to nejlepší složení. A z čeho ji tedy vyrobit? Mezi základní suroviny patří:

    • cement
    • písek
    • rašelina
    • perlit
    • voda

    Rašelina a perlit se do směsi přidává kvůli odlehčení, ale místo rašeliny můžete použít i kokosové vlákno nebo jehličí. Na ozdobu se hodí i různé kamínky. Zapracovat do povrchu můžete třeba i usušené květiny.

    Kromě těchto základních surovin si ještě nachystejte gumové rukavice a větší nádobu a lopatku na míchání směsi. Vhodný předmět, který použijete jako formu a igelit na obalení formy.

    Určitě je lepší začít výrobou menších předmětů a teprve až si vyzkoušíte celý postup a zjistíte, jaká směs vám nejlépe vyhovuje, můžete se pustit do velkých truhlíků nebo ozdobných koryt. Pro zpevnění rozměrově velkých výrobků si ještě nachystejte drátěné pletivo.

    Na úpravu vnějšího povrchu je dobré mít po ruce hrubý kartáč. Ale také různé výrazné listy nebo větvičky, které můžeme vkládat do forem. To vše se dá použít pro dekorování povrchů.

  3. Jak namíchat směs na hypertufu

    Nachystejte si větší nádobu na míchání směsi a jednotlivé suroviny do ní objemově dávkujte, to znamená, že nebudete vážit, ale nasypete 1,5 dílu písku, 1 díl cementu a 2 díly rašeliny. Jak bude díl velký, záleží na tom, kolik potřebujete hypertufy.

    Všechno pořádně promíchejte a postupně za stálého míchání přidávejte vodu. Výsledná směs by měla být mírně lepivá. Nesmíte zapomenout, že v momentě, kdy smícháte nadávkované suroviny s vodou, začíná díky cementu probíhat proces tuhnutí a směs je potřeba co nejdříve zpracovat.

    Snažte se tedy vytvořit takové množství materiálu, které spotřebujete, protože rozhodně není možné schovat si jej na později.

    Uvedená receptura je vhodnější na menší předměty. Jestliže se pustíte do výroby něčeho velkého, třeba zahradního koryta, je vhodnější místo písku použít perlit, který celou hmotu odlehčí a vám se tak nestane, že sice vyrobíte krásné koryto, ale už s ním ani náhodou nepohnete. Pro takové případy smícháme 1 díl perlitu, 1 díl cementu a 1 díl rašeliny.

  4. Z čeho udělat formu

    Hypertufa se dá zformovat do libovolného tvaru, ale pro začátek zkuste něco jednoduššího. Stačí jakákoliv větší miska, kterou buď vyložíte igelitem, nebo otočíte dnem vzhůru a obalíte igelitem.

    V obou případech nanesete směs na formu a upěchujete. Jestliže budete vyrábět misku, která bude sloužit jako květináč, nezapomeňte ve dně udělat otvor pro odtok vody.

    Pokud se rozhodnete vyrobit květináč nebo nádobu se svislými stěnami, budete potřebovat formu ze dvou částí, které budou do sebe zapadat. Nejprve udusáte vrstvu směsi na dno větší části formy.

    Následně do ní vložíte menší díl formy a vyplníte prostor mezi oběma stěnami. Ani v tomto případě nezapomínejte na odtokové otvory. Prostor mezi stěnami formy by měl být dostatečně široký, protože tenké stěny by se mohly zlomit.

  5. Co dělat s vyplněnou formou

    Hotový výrobek uložte do stínu a nechte 2 dny zatuhnout. V létě při vysokých teplotách jej nezapomeňte občas rosit. Po této době můžete opatrně oddělat vnější formu a vrchní stranu libovolně dotvořit.

    Materiál ještě nebude úplně tvrdý, stačí vzít kartáč a odírat povrch tak, aby vzniklá struktura vypadala co nejvíc jako přírodní tufový kámen. Odíranou plochu přitom kropte vodou, aby se odplavily zbytky cementu.

    Ale i bez kartáčování získáte hezký povrch, protože igelit většinou není dokonale napnutý a jeho ohyby vytvoří zajímavou povrchovou strukturu.

    Po této úpravě ho ještě nechte 2 -3 týdny zrát a tvrdnout, než jej vyjmete s formy, umístíte na místo a osázíte kytkami. Během této doby nezapomeňte ještě občas kropit. V případě velkých nádob nebo koryt počkejte s jeho konečným umístěním a osázením raději delší dobu.

    Hypertufové květináče a mísy vypadají krásně ve společnosti různých skalniček, netřesků a opuncií. Jestli nevíte, jak se pěstují, přečtěte si náš článek Jak pěstovat netřeskJak pěstovat opuncie, kde vám se vším poradíme.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma jak vyrobit


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás