Jak vyrobit zmrzlinu
-
Jak vyrobit zmrzlinu
Výroba zmrzliny chce jen málo. Dobré suroviny, trochu píle, mrazák a čas. Způsobů výroby je mnoho a trvat mohou od pár vteřin až po mnoho hodin. A je čistě na vás, po kterém způsobu sáhnete.
Zmrzlina hned
Nejrychlejší výroba zmrzliny je za použití zmrazeného ovoce a třeba smetany. Můžete ke smetaně přidat i trochu jogurtu, tvarohu nebo mléka, závisí čistě na vaší chuti. Podle potřeby přidejte cukr, vše naházejte do mixéru a rozmixujte. Bude to hotové raz dva tři. Ovoce předá svůj chlad smetaně a dalším složkám. A samozřejmě, musíte použít víc ovoce, než ostatních surovin.
Ovocná zmrzlina za dvě hodinky
Vynikající je zmrzlina z ovoce a smetany nebo tvarohu, jogurtu, zakysané smetany, mascarpone. Pokud nemáte ovoce mražené, ale jen čerstvé, tak jej rozmixujte, smíchejte s dalšími ingrediencemi. Těmi může být třeba řecký jogurt a cukr. Pak naplňte směs do krabiček a dejte do mrazáku na nejchladnější místo.
Čím menší mističky zvolíte, tím dříve bude zmrzlina hotová. Použít můžete i nádobky na domácí nanuky. Anebo můžete dát směs do zmrzlinovače. Výsledek bude dřív a bude i nadýchanější.
K ovoci ale vůbec nemusejí přijít mléčné výrobky. Můžete jej prostě jen smíchat s cukrem, namixovat a dát zamrazit. Tím vytvoříte ovocnou dřeň. A pokud použijete jen minimum hnědého cukru, bude opravdu dietní.
Zmrzlina s mlékem a žloutky
Vyšší dívčí jsou krémové zmrzliny se žloutky a smetanou nebo mlékem. Ty s mlékem jsou méně tučné, tedy i dietnější. A jak na ně? Je nutno vytvořit základ zmrzliny, do nějž pak přidáváte suroviny podle potřeby.
Pokud chcete zmrzlinu méně tučnou, použijte plnotučné mléko. Jinak můžete sáhnout i po smetaně. Na sporák dáte v kastrůlku ohřívat mléko. V misce si zatím za studena vyšlehejte žloutky s cukrem. Přidat můžete citronovou kůru, pokud se bude hodit k výsledné chuti zmrzliny (třeba ke kávové ji dávat nebudete).
Jakmile začne mléko téměř vřít, ztlumíte oheň a přidáte do něj další suroviny, které mají vytvořit výslednou chuť zmrzliny. Tedy například čokoládu, kávu, pomleté oříšky, cokoliv, co máte rádi a nevadí tomu teplota pod bodem varu.
Nakonec do směsi za stálého míchání metličkou nalejete vyšlehané žloutky a budete pokračovat v ohřevu i v míchání, než směs dostatečně ztuhne. Ztuhnou žloutky. Ale pozor, směs se nesmí převařit.
Pak už je potřeba jen postupně chladit. Stále směs míchejte a až vychladne dostatečně na to, aby mohla do zmrzlinovače, tak ji tam přelijte. Pokud zmrzlinovač nemáte, dejte ji jen do krabiček a do mrazáku, během mražení ji můžete občas promíchat.
Absolutní kalorická bomba
Kdo má rád opravdu tučné a sladké zmrzliny, tak si namixuje v poměru 1:1 slazené kondenzované mléko a šlehačku. Až je směs napěněná, dá ji do zmrzlinovače anebo do mističek, skleniček nebo tvořítek a šoupne do mrazáku. Výsledek je úžasný.
-
Jak vyrobit zmrzlinu bez zmrzlinovače
Bez zmrzlinovače se lze při výrobě zmrzliny poměrně dobře obejít. U ovocných dření jej nepotřebujete vůbec, nemusíte je dokonce ani promíchávat během tuhnutí v mrazáku.
Zmrzliny smetanové nebo jogurtové by sice promíchání snesly, ale také to vůbec není nutné. Většinou totiž postačí bubliny, které se vytvořily předchozím mixováním. Když namixovanou směs rozdělíte do menších krabiček nebo skleniček (třeba i předem namrazených), tak ztuhne rychle a bubliny neutečou.
No a zmrzliny šlehané, ve kterých tepelně upravujete žloutky, se do zmrzlinovačů nejvíce hodí. Ale pokud je při jejich pobytu v mrazáku občas promícháte, nebudou ani ony postrádat bubliny a lehkost, krémovost.
Zmrzlinovače šetří především čas a práci. Zmrzlina v nich ztuhne dřív, přitom zůstane nadýchaná. Ale rozhodně nejsou zmrzlinovače nenahraditelnými přístroji. A když chcete vynikající domácí zmrzlinu, není potřeba do nich investovat.
-
Jak vyrobit zmrzlinu z tvarohu
Z tvarohu se vyrábějí zejména ty zmrzliny, které není potřeba nejdříve tepelně upravovat po přidání žloutku. Tedy hlavně zmrzliny ovocné, ke kterým se kyselá chuť tvarohu i dokonale hodí. Tvaroh použijte vaničkový, který už se nemusí nijak dál upravovat. Míra tučnosti je čistě na vaší volbě.
K tvarohu přimíchejte rozmixované ovoce anebo dejte tvaroh mixovat přímo s mraženým ovocem. Pokud by výsledná konzistence byla příliš hutná, stačí doředit mlékem nebo šlehačkou. Podle potřeby dejte cukr. Přimíchat můžete samozřejmě i vanilku nebo například mátu či meduňku – zejména k jahodám se dokonale hodí.
Výslednou směs dejte buď do zmrzlinovače anebo do mrazících nádobek a do mrazáku. Jestliže máte kostičku tvarohu, ten je hustší. Nejprve ho trochu nařeďte mlékem, smetanou nebo jogurtem. A až potom postupujte dál.
-
Jak vyrobit čokoládovou zmrzlinu
Čokoládová zmrzlina je nejlepší, když ji vyrábíte z vyšlehaného krému z tepelně upravených žloutků. Postup je podrobně popsaný v boxíku 1, teď tedy už jen ve zkratce. Žloutky vyšleháme s cukrem a dáme si ohřívat mléko nebo smetanu, případně směs mléka a smetany.
Až bude mléko či smetana téměř vřít, zamícháme sem nastrouhanou čokoládu a necháme ji za stálého míchání rozpustit. Pak přidáme žloutky a za stálého míchání pokračujeme v ohřevu, dokud žloutky vlivem tepla neztuhnou. Ale pozor, nepřevařit!
Hotovou směs necháme postupně za stálého míchání chladnout, pak ji přelijeme do zmrzlinovače. Jestli nemáme zmrzlinovač, dáme směs do nádobek na mrazení. Mohou to být i větší krabičky, například od kupované zmrzliny. V tomto případě směs během mrznutí občas promícháme.
-
Jak vyrobit jahodovou zmrzlinu
Jahodová zmrzlina je vynikající s mlékem i bez něj. Pokud chceme jen jahodovou dřeň, tak jahody namačkáme nebo namixujeme s cukrem a dáme zamrazit. Do zmrzlinovače raději ne, respektive pouze do stádia ledové tříště. Později už je vodová zmrzlina moc tuhá a přístroj bychom si mohli zničit.
Pokud chceme mít zmrzlinu mléčnou, přidáme k jahodám a cukru i trochu smetany nebo mascarpone, tvarohu, jogurtu, ricotty, prostě to, co máme rádi. Dáme do zmrzlinovače nebo do nádobek na mrazení. Perfektní jsou třeba ty na domácí nanuky.
-
Jak vyrobit vodovou zmrzlinu
Vodová zmrzlina je vlastně směsí ovoce, případně ovocné šťávy, cukru, někdy jde přidat i vodu. Nebo můžete zamrazit jen stoprocentní džus, anebo přímo ovocný sirup (nejlépe domácí).
Vytvořenou směs nebo džus nalijete do kelímku nebo do formiček na vodovou zmrzlinu, ze kterých se pak dobře vymačkává. Výroba ve zmrzlinovači není v tomto případě dobrý nápad – výsledná zmrzlina je dost tuhá a motorek nebo míchací lopatka by to nemusely ustát. Navíc zde žádné bubliny a nadýchanost nepotřebujete.
dodatek k ovocné dřeni na mrazák: Pokud v mixéru mixujeme jahody, stačí k nim přisypat méně cukru ( podle chuti, ale raději více než méně, protože výsledná zmrzlina bude zmrzlá, a tudíž jakoby méně sladká ). Pokud mixujeme např. červený rybíz, který je hodně kyselý, nebo maliny, které jsou nevýrazné, je potřeba přisypat více cukru, aby byla dřeň dobrá. Pokud smícháte více druhů ovoce, lze si hrát s chutěmi, které se ale ne vždy povedou. Třeba přidat banány k jahodám lze, ale červený rybíz s jablky ne.
Odpovědět