Jak využít dřevěný popel
-
Jak využít dřevěný popel v domácnosti?
Pokud se dřevem teprve chystáte topit a přemýšlíte, jak popel využít, zkuste se podívat na náš článek Dřevo na topení. Poradíme vám, kde takové dřevo sehnat a jaké je ideální.
Topit nemusíte jen dřevem, ale lze topit také štěpkou. Jak na to vám poradí náš článek Jak využít štěpku.
Dřevěný popel je ve své podstatě slabá žíravina, takže vám bude velkým pomocníkem při čištění nejrůznějších věcí. Při manipulaci s popelem však dejte pozor, abyste se ho nenadýchali, snadno by vám mohl podráždit dýchací cesty.
Jednou z věcí, pro co ho můžete využít, je stříbro, které se jím dá krásně vyčistit. Pokud máte doma zašlé stříbrné náušnice nebo náramek, nemusíte hned běžet ke zlatníkovi a nechávat stříbro čistit profesionálně, ani si kupovat drahé čističky nebo speciální přípravky.
Stačí, pokud několik lžic popelu rozmícháte ve vodě a vytvoříte hustou kaši. Stříbro do kaše přes noc ponořte. Ráno stačí stříbro opláchnout pečlivě vodou, abyste vymyli popel ze všech záhybů. Šperky osušte kouskem bavlněného hadříku a nechte doschnout.
Popel můžete použít také jako lešticí prostředek. Krásně vám poslouží při úklidu krbového skla a starých příborů.
Pokud udeří mrazy a vy máte před domem namrzlý chodník, nemusíte hned sypat solí. Sypat celou zimu solí není právě ekologické. Sůl se splavuje do zeminy a to právě nesvědčí rostlinám. Namísto soli použijte k posypu popel.
Pokud navíc potřebujete posypat jiný povrch než betonový chodník, třeba dlažbu, klasický písek by ji mohl poškrábat. I zde vám výborně poslouží popel, který je mnohem jemnější.
Popel je také výborným pohlcovačem zápachů a vlhkosti. Pokud máte prostory, kde nemáte možnost pravidelně větrat, třeba chalupu nebo garáž, jistě mi dáte zapravdu, že vzduch tu může působit někdy poněkud zatuchle. I s tím vám výborně pomůže popel. Stačí ho trochu nasypat na talířek nebo do malé misky a nádobu nechat stát v konkrétní místnosti.
-
Jak využít dřevěný popel jako hnojivo?
Popel ze dřeva, na rozdíl od toho vzniklého spalováním dřevěného uhlí, neobsahuje žádné škodlivé látky. Proto se výborně hodí k hnojení zahrady.
Namísto drahých minerálních hnojiv můžete využít dřevěný popel. Ten má vysoký obsah draslíku, který je vhodný pro hnojení plodové zeleniny a ovoce. Dařit se po něm bude také cibulovinám a na své si přijdou i některé okrasné rostliny. Popel obsahuje také nepatrné množství fosforu a o něco více vápníku, naproti tomu dusík v něm téměř nenajdete.
Pokud máte na zahradě kompost, můžete popel v průběhu roku, tak jak jej vynášíte, sypat přímo do kompostu a až budete na podzim zarývat kompost do zahrady, popel přinese rostlinám dostatečnou výživu. Nemusíte mít obavy, že byste do kompostu nasypali popele příliš. Do jednoho metru čtverečního kompostu můžete nasypat až kilo a půl popele.
Jak jsme si už řekli, popel téměř neobsahuje dusík. V kompostu ho však vzniká přirozeně velké množství a s popelem se tak krásně doplní.
Popel můžete také rozprášit přímo po zryté zahradě hned na podzim nebo během zimy. Pokud chcete zahradu poprášit až na jaře, neměli byste hlínu posypat těsně před setím nebo sázením nových rostlinek. Popel by mohl jemné kořínky spálit dříve, než stihnou zesílit. Pokud zahradu poprášíte, počkejte alespoň tři týdny, než budete něco sázet.
Popel je také skvělou výživou pro trávník. Stačí ho poprášit několika hrsti popele a to ideálně před deštěm, aby se veškeré živiny rozpustily a spláchly do země.
Popel nikdy nenoste z kamen přímo na zahradu. I když se to na první pohled nemusí zdát, v popelu můžou být žhavé kousky dřeva a jakmile by na popel venku zafoukalo. Mohl by se ještě vznítit a podpálit něco ve své blízkosti. Zahradu proto sypte výhradně studeným popelem.
-
Jak využít dřevěný popel do vody?
Na popelu je zajímavé to, že se snadno rozpouští ve vodě. Pokud chcete pohnojit své záhonky, rozmíchejte popel ve vodě a rostliny zalijte. Popel má tendenci ve vodě rychle klesat, proto jakmile ho rozmícháte, nenechávejte ho příliš dlouho stát. Pokud si popel chcete rozmíchat předem, nezapomeňte vodu dobře promíchat před tím, než půjdete zalévat. Na jeden a půl litru vody vám bude stačit přibližně tři čtvrtě kilo popela.
Pokud máte kyselou půdu, kterou potřebujete zavápnit, přidejte do vody větší množství popele. Naproti tomu do půdy, která má nízkou kyselost, vám bude stačit pro zalití menší množství popele.
Největší množství této zálivky ocení kromě již jmenované cibule a plodové zeleniny také maliny, jahody a angrešt.
-
Jaké rostliny popel neocení?
Nezapomínejte, že pH dřevěného popele je velice vysoké. Může dosahovat hodnot až kolem dvanácti. Z tohoto důvodu nebude vyhovovat rostlinám, kterým svědčí spíše kyselé prostředí. Při hnojení se vyhněte některm okrasným keřům, jako jsou azalky nebo rododendrony, vřes. Aa z jedlých keřů se vyhněte borůvkám či brusinkám. Popel neocení ani vřes.
Popel obsahuje velké množství vápníku, který by těmto rostlinám nesvědčil. Rostlinám, které neocení v půdě vápno, se říká acidofilní. Těmto rostlinám vyhovuje kyselost země kolem čtyř až šesti pH.
-
Jak využít dřevěný popel na olejové skvrny?
Popel má výborné absorpční schopnosti. Výborně vám poslouží v případě, kdy chcete vyčistit mastnotu. Pokud se vám doma nebo kdekoli jinde, třeba na chatě, rozlije olej, jen těžko ho lze vyčistit. Tím spíše, pokud je olej vylitý třeba na betonu před domem nebo na podlaze garáže.
Na takovou skvrnu stačí nasypat dostatečné množství popele tak, aby byla skvrna celá zakrytá. Popel na ní nechte alespoň dvacet čtyři hodin a poté ho ukliďte smetáčkem a lopatkou. Popel mezitím nasál většinu oleje do sebe.
Zatím žádné komentáře