Jak využít dýňová semínka
-
Čím jsou prospěšná dýňová semínka
Dýňová semínka, která se při zpracování dýně zdají být ryze odpadním materiálem, obsahují neuvěřitelné množství minerálů a zdraví prospěšných látek. V prvé řadě jde o zinek, který je obsažen primárně ve slupkách semen a je výborným pomocníkem při budování imunitního systému.
Kromě něj v dýňových semenech nechybí ani železo, hořčík, měď či mangan. Z vitamínů jsou bohatě zastoupeny vitamíny skupiny B a E, dále kvalitní bílkoviny a fytosteroly, které tělu pomáhají bojovat s vysokým cholesterolem.
Dýňová semena, či extrakty z nich pozitivně ovlivňují také regulaci inzulinu. Mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, brání vzniku ledvinových kamenů a blahodárně působí na pánskou prostatu. Eliminují problematické projevy akné a ve stejné chvíli zlepšují také kvalitu vlasů a nehtů.
-
Jak připravit pražená dýňová semínka
Abyste využili všechny přínosy dýňových semen, můžete je jíst syrové či sušené, nejvyhledávanější jsou však zejména pražená semínka. Orestovaná semena dýně lze dle libosti dochutit a využít jako výživný pamlsek i ozvláštňující přísadu hlavních jídel, polévek, salátů či dezertů.
Před samotným pražením je nutné dýňová semínka správně očistit a usušit. Zbavte je vlákniny, kterou můžete vyhodit, a dočistěte semena ve vodě, ve které je budete promíchávat do té doby, dokud nezůstanou zcela čistá a bez dřeně. Následně semínka sceďte, usušte a rozložte na čistý plech.
Plech uložte na suché místo, kde se semena budou při občasném promíchání sušit přibližně dva týdny. Rychlejší variantu představuje sušení dýňových semen v troubě, ve které budete semena péct asi hodinu na 200°C. Následně je nechte řádně vychladnout.
Před konzumací je dobré semínka dýně nasucho opražit a následně naloupat. Loupání dýňových semen není zrovna nejoblíbenější činností, výsledek v podobě čistých jader však stojí za to. Doporučujeme použít buď kvalitní nehty, nebo drobný, ostrý nožík.
A můžete začít pražit se vším všudy. Pro dokonalý výsledek si připravte následující ingredience:
- loupaná dýňová semínka
- olivový olej
- sůl
- koření či bylinky (rozmarýn, tymián, papriku, sójovou omáčku)
Postup přípravy pražených dýňových semínek
Na pánvi rozehřejte olivový olej a začněte na něm restovat vyloupaná dýňová semena. Využijte mírný plamen a pražte, dokud semena nezačnou hnědnout a mírně pukat. Dochuťte semena solí či oblíbenými bylinkami, ještě chvíli prohřejte a je hotovo.
Můžete buď začít mlsat, nebo semínky posypat svůj oblíbený salát či polévku.
-
Jak připravit dýňovou polévku s praženými semínky
Dýňová polévka je jedním z nejoblíbenějších receptů z dýně, zvláště je-li doplněná o pražená dýňová semínka. Vyniká jednoduchostí a lahodnou, výraznou chutí, která vás zahřeje v typicky sychravém, podzimním odpoledni.
Na přípravu dýňové polévky budete potřebovat
- 1 ks dýně Hokaido
- 1 batát
- 2 lžíce másla
- tymián, sůl, česnek
- 1 l vody
- 100 ml smetany na vaření
- dýňová semínka
Postup přípravy dýňové polévky
Dýni omyjte, rozřízněte a zbavte semen, která také očistěte a podle výše uvedeného návodu připravte k pražení. Dužinu dýně i se slupkou nakrájejte na menší kousky. Batát oloupejte a rovněž nakrájejte na menší kostky.
V hrnci rozehřejte máslo a přidejte k němu nakrájenou dýni a batát. Restujte a dochuťte solí, tymiánem a česnekem. Jakmile dýně zezlátne a lehce změkne, zalijte ji vodou a nechte vařit doměkka.
Uvařenou dýni s batátem rozmixujte a do směsi přilijte smetanu. Nechte dále provařit, případně ještě dochuťte a můžete podávat.
Na talíři polévku posypte praženými dýňovými semínky, jejichž přípravou jsme vás provedli výše. Doporučujeme semínka restovat nasucho, či na oleji (ideálně dýňovém) se solí. Dobrou chuť!
-
Jak připravit dýňový chléb s dýňovými semínky
Dýně je vděčným pomocníkem také při přípravě domácího pečiva. Z jednoduchého, dýňového chleba vám doma nezůstane ani drobeček a využijete při něm i dýňová semínka.
Na přípravu dýňového chleba budete potřebovat
- ½ kg hladké mouky
- 42 g kvasnic
- 50 g cukr
- 50 ml mléka
- 400 g dýně
- 50 g dýňových semen
- 5lžic dýňového oleje
- 30 g másla
- 2 lžičky skořice
- 1 lžička sůl
- 20 g strouhaného zázvoru
- 2 ks hřebíčku
Postup přípravy dýňového chleba
Začněte zpracováním dýně. Máslovou dýni omyjte, rozkrojte, zbavte jader a nakrájejte na kostičky. Ty vložte do hrnce, zalijte 100 ml vody a přidejte skořici, hřebíček a zázvor. Vařte asi 10 minut, poté vytáhněte hřebíček a dýni rozmixujte dohladka.
Připravte si mísu, vsypte do ní mouku a v jejím středu udělejte důlek. Ve vlažném mléce rozmíchejte trochu cukru s droždím a směs vlijte do důlku. Nechte 10 minut pracovat. Přidejte rozmixovanou dýni, sůl, olej a zbytek cukru. Vše dobře promíchejte a nechte asi dalších 20 minut odpočívat.
Dýňová semínka nasekejte a jejich polovinu zapracujte do těsta. To vložte do tukem vymazaného srnčího hřbetu, zakápněte vodou a posypte zbytkem semínek. 15 minut nechte těsto ještě odpočívat a následně pečte v předehřáté troubě asi půl hodiny na 185°C dozlatova.
-
Jak připravit dýňové noky s restovanými dýňovými semínky
Chuťově vynikající a na výrobu jednoduché jsou dýňové noky, ke kterým stačí přidat už jen restovanou slaninu, pražená dýňová semínka a parmazán.
Na přípravu dýňových noků budete potřebovat
- ½ kg brambor
- ½ kg máslové dýně
- 150 g polohrubé mouky
- 150 g hladké mouky
- 1 vejce
- lžičku soli
- dýňová semínka
- 150 g anglické slaniny
- strouhaný parmazán
Postup přípravy dýňových noků
Brambory bez slupky uvařte doměkka a stejně tak i dýni. Nechte dobře vychladnout. Připravte si větší hrnec s osolenou vodou, kterou začněte ohřívat, aby byla v ideální dobu připravena na noky.
Dýni a brambory nastrouhejte na jemném struhadle a přidejte k nim zbývající ingredience. Vše důkladně promíchejte tak, aby se výsledné těsto nelepilo. Pokud se přece jen lepí, přidejte více hladké mouky.
Těsto hned rozdělte na čtyři díly, ze kterých vytvoříte menší válečky. Ty nakrájejte na menší kousky a poprašte moukou. Vzniklé noky následně vhoďte do vroucí vody, promíchejte a vařte, dokud nevyplavou na hladinu.
Mezitím si na pánvi orestujte na kostičky nakrájenou slaninu a dýňová semínka. Hotové noky sceďte a přidejte na pánev. Chvíli je ještě společně se slaninou a semínky restujte. Poté směs můžete naložit na talíř a na závěr posypat strouhaným parmazánem.
-
Jak připravit dýňové rizoto s praženými dýňovými semínky
Podzimní verze rizota s dýní naláká ke stolu každého labužníka a to zejména svou zářivou barvou a vynikající chutí.
K přípravě dýňového rizota budete potřebovat
- 1 ks dýně Hokaido
- 2 šálky kulatozrnné rýže
- 1, 5 l zeleninového vývaru
- 50 g másla
- 1 menší cibule
- 1 sklenka bílého vína
- 100 g strouhaného parmazánu
- dýňová semínka
- tymián
- šalvěj
- sůl
Postup přípravy dýňového rizota s dýňovými semínky
Nejprve zpracujte dýni – omyjte ji a nakrájejte na malé kostičky, které s olivovým olejem a bylinkami rozložte na plech. Vše promíchejte a dejte péct do trouby předehřáté na 220°C.
Mezitím si v hrnci se zeleninovým vývarem uvařte rýži. Na pánvi rozpusťte máslo, přisypte k němu nadrobno nasekanou cibuli a zvolna opékejte dozlatova. Přidejte uvařenou rýži, kterou podlijte bílým vínem a vše nechte společně probublávat.
Z plechu odeberte polovinu upečené dýně, rozmixujte ji a promíchejte s rýží, ke které přidáte ještě zbytek másla a nastrouhaný parmazán. Nechte chvilku odpočinout. Na závěr k rizotu přimíchejte zbývající kousky pečené dýně, opražená dýňová semínka a máte hotovo. Můžete servírovat s bílým vínem a posypané parmazánem.
Hledáte další využití pro dýni? Zkuste ji třeba naložit.
Zatím žádné komentáře