Jak využít šípky
-
Jak uvařit šípkový čaj
Šípky obsahují spoustu vitamínů, dokážou posílit naši imunitu a v zimních měsících výborně fungují proti různým virózám. Čaj z nich navíc výborně chutná. Pro maximální využití látek prospěšných pro naše tělo je nejlepší připravit čaj z čerstvých šípků. Ty omyjeme, přepůlíme a zalijeme studenou vodou.
Necháme louhovat několik hodin, nejlépe v chladu přes noc. Této přípravě říkáme macerování. Ráno vodu i s šípky zahřejeme na 60 – 70°C a přecedíme přes velmi husté sítko nebo jemné plátno.
Podobným způsobem můžeme připravit i čaj ze sušených šípků. V tomto případě je před namočením rozdrtíme v hmoždíři. Pokud nemáme, můžeme si vypomoci tak, že šípky nasypeme do igelitového sáčku a jednoduše je roztlučeme kladivem.
-
Jak vyrobit šípkovou marmeládu
Šípkovou marmeládu vařily naše babičky doma každý podzim. V dnešní době se na tuto dobrotu zapomíná kvůli větší pracnosti. A je to škoda. Šípková marmeláda je výborná na vánoční cukroví, a pokud už ji máte, můžete si uvařit další klasiku našich babiček: šípkovou omáčku. Nejprve se tedy pustíme do přípravy marmelády.
Vezmeme nůžky a čerstvě natrhané šípky zbavíme stopek a „bubáků“. V dalším kroku máme na výběr. Buď každý šípek rozpůlíme a malou lžičkou vydlabeme semínka, nebo šípky necháme celé a potom musíme počítat s tím, že nás čeká pečlivé pasírování. Záleží na tom, jak moc vám budou vadit chloupky, které se při použití celých šípků přece jen občas dostanou do marmelády.
Ať už použijeme celé šípky, nebo je rozkrojíme a vydlabeme, v každém případě je musíme uvařit. Zalijeme vodou tak, aby byly všechny potopené a vaříme do změknutí.
Po uvaření šípky nejprve rozmixujeme nebo rozmačkáme a následně pasírujeme přes husté síto. Zbytek po pasírování nevyhazujeme, ale zalijeme trochou vody, znovu povaříme a postup opakujeme tak dlouho, dokud nám na sítu nezbydou jen slupky a semínka. Chloupky ze šípků se částečně rozvaří, částečně zůstanou na sítku a nějaké většinou proniknou do šípkového protlaku.
Protlak zvážíme a přidáme asi 500 g cukru na každé kilo protlaku. Raději začneme s menším množstvím cukru a přidávejte podle vlastní chutě. Někomu může chutnat marmeláda kyselejší, někdo zase radši sladší.
Pro pikantnější chuť můžeme přidat i koření, například rozdrcený hřebíček.
Marmeláda sama o sobě dobře želíruje, ale určitě neuděláte chybu, když použijete běžně dostupné želírovací prostředky, které jste zvyklí používat při vaření jiných marmelád.
A pak už jen 15 – 20 minut povaříme, provedeme zkoušku tuhnutí na talířek a můžeme plnit do čistých a sterilizovaných skleniček, které po naplnění otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.
-
Jak připravit šípkovou omáčku
Šípkové omáčky se nejčastěji podávají se zvěřinou. Jestliže nemáte zkušenosti s její přípravou, podívejte se na naše články Jak naložit zvěřinu a Jak upéct divočáka.
Hodí se však i k jiným pečeným masům a drůbeži a pokud jste zvládli podle našeho předchozího návodu uvařit šípkovou marmeládu, bude pro vás příprava omáčky už hračkou. Jejím základem je právě šípková marmeláda a my vám poradíme hned několik typů, jak a čím omáčku dochutit.
Šípková omáčka s bílým vínem
Připravíme si máslo, hladkou mouku, bílé víno, sůl a citronovou šťávu.
Z másla a hladké mouky připravíme světlou jíšku, přidáme šípkovou marmeládu a podlijeme vodou a bílým vínem. Povaříme, osolíme a dochutíme citronovou šťávouJednoduchá šípková omáčka
Připravíme si vodu, škrobovou moučku, sůl a citronovou šťávu.
Šípkovou marmeládu podlijeme vodou, ohřejeme a zahustíme škrobovou moučkou rozmíchanou v troše vody. Osolíme a přikápneme trochu citronové šťávy. Necháme přejít varem.Šípková omáčka se zeleninou
Připravíme si máslo, cibuli, mrkev, řapíkatý celer, koření (tymián, jalovec, badyán), cukr, červené víno, rajský protlak, sůl a citronovou šťávu.
Cibuli, mrkev a řapíkatý celer nakrájíme na kousky a restujeme na másle. Můžeme přidat tymián, jalovec nebo kousek badyánu. Zasypeme trochou cukru a mícháme, než cukr zkaramelizuje. Potom podlijeme červeným vínem, osolíme a dusíme do změknutí. Uvařenou zeleninu propasírujeme nebo rozmixujeme, přidáme šípkovou marmeládu, trošku rajského protlaku a citronové šťávy. -
Jak vyrobit ze šípků dekoraci
Nejjednodušší dekorace ze šípků je vložit je prostě do vázy. Jejich červená barva podzimní sychravé dny příjemně rozjasní. Nebo je můžeme použít k výrobě malého svícnu.
Otrhané šípky jednoduše nasypeme do menší misky a doprostřed umístíme svíčku. Její plamínek se bude příjemně odrážet od červené barvy a vykouzlí nám doma útulnou atmosféru.
Šípky bohužel v teple brzy začnou usychat a tmavnout, ale můžeme si z nich vyrobit i venkovní dekoraci, kde nám déle vydrží. Krásně se bude vyjímat třeba na venkovních dveřích. A co k tomu budeme potřebovat?
- větvičky šípků
- silnější drát
- tenčí vázací drátek
- nůžky
- červenou stuhu
Větvičky se šípky nastříháme na délku asi 8-10 cm a ze silnějšího drátu si předchystáme tvar dekorace, který chceme ze šípků vyrobit. Například kruh nebo srdce. Jednotlivé větvičky navazujeme tenčím drátkem na předchystaný drátěný základ.
Nespěcháme a pokládáme je hustě na sebe, aby byl drát celý zakrytý a neprosvítal. Na závěr ozdobíme červenou stuhou a zavěsíme. Jestliže nemáme tolik šípků, můžeme použít i hotový věneček, například z proutí a pouze jej šípky vylepšit.
Červená barva šípků je také velkým lákadlem pro děti, udělejte si společně tvořivé odpoledne a nechte je vyrobit si vlastní ozdoby. Můžou navlékat šípky na silnější nit a vyrobit si krásné červené korále nebo náramky nebo je napichovat na drátek, který si potom vytvarují podle vlastní fantazie.
Ze šípků napíchnutých na párátka také můžete vyrábět různá zvířátka. Když je například hustě zapícháte do brambory, vyrobíte krásného ježka.
Ale ať už vyrobíte cokoliv, na krásné chvíle strávené společným tvořením s dětmi budete vždy rádi vzpomínat.
Zatím žádné komentáře