Jak využít švestky
-
Co jsou švestky
Známé ovoce švestka je plodem ovocného stromu švestky domácí (Prunus domestica).Jedná se o peckovici modré až fialové barvy s nasládlou chutí. Jednotlivé plody se liší chutí i barvou hlavně v závislosti na odrůdě stromu. Známé druhy jsou švestka pravá, pološvetska Jo-jo apod.
-
Jak využít švestky jako léčivé plodiny
Plod obsahuje velké množství vitamínů hlavně řady B a z minerálních látek hlavně prvky zinek a měď.
Léčivé účinky jsou známé především na trávící trakt, kdy pomáhají při zácpě, vyplavují zadržovanou vodu, pomáhají při hubnutí, jelikož ve střevech zachycují nepotřebné tuky, které se poté zbytečně neusazují v těle.
Dále zvyšují odolnost proti stresu, posilují srdce a imunitní systém a pomáhají při dně a chorobách jater a ledvin.
-
Jak využít švestky ve sladkých pokrmech
Švestky lze použít na všechny koláče či dezerty, kde s oblibou používáte třesně, jahody nebo maliny.
Nejčastější je použití do drobenkových koláčů či kynutých koláčů. Výtečná kombinace je s mletým mákem, kterým lze švestky pod drobenkou posypat.
Velice časté je i využití v ovocných knedlících, především z bramborového těsta, kde je rovněž můžeme posypat mletým mákem, strouhankou nebo tvarohem.
-
Jak využít švestky na přípravu povidel
Při velké úrodě je ideální využít švestky na povidla, což je v podstatě velmi hustý džem bez přídavku cukru, který vznikne dlouhým vařením, kdy se z plodů odpaří voda.
Povidla
Postup: Švestky vypeckujeme, podlijeme trochou vody a začneme vařit či péct.
Pokud je pečeme v troubě nastavíme ji tak, aby povidla pomalu vařila. Rozložíme je na pekáč mírně je podlijeme a dáme na cca 130 stupňů na chycení varu a pak už jen okolo maximálně 90, aby se tekutina postupně odpařovala.
Na sporáku do hrnce dáme trošku vody, pak švestky a začneme vařit. Pravidelně mícháme, na začátku a na konci vaření je pravděpodobnost připálení největší. Jakmile mají povidla žádanou konzistenci, naplníme je ještě horká do sklenic, nejlépe vypláchnutých rumem. Rumem můžeme i zezhora zalít, čímž předejdeme možnosti plesnivění.
-
Jak využít švestky na kompot
Oblíbený švestkový kompot zná každý a jeho využití především do rýžového nákypu či jako příloha je také všeobecně známá.
Švestkový kompotPostup: Vypeckované švetsky dáme do čistých sklenic a zalijeme nálevem s přibližně 300g cukru na 1 litr vody. Zalejeme nálevem tak, aby od vrchu sklenice zůstaly alespoň 4 centimetry prostoru.
Sterilujeme klasicky okolo 80 stupňů na cca 25 minut.
-
Jak využít švestky v sušeném stavu
Sušené švestky lze žvýkat samotné, nebo použít do raw dezertů, či trochu povařit nebo alespoň namočit do vody, aby změkly.
Sušené švestky
Postup: Švestky omyjeme, vypeckujeme a pokud máme sušičku dáme do sušičky.
Jinak je musíme rozložit na velký plech a sušit v troubě, kterou nastavíme na cca 50 stupňů. Švestky sušíme do stádia, kdy jsou ještě mírně měkké, ale již ne mokré. Po dosušení je necháme zchladnout a dáme do nejlépe vzduchotěsných nádob.
-
Jak využít švestky na slivovici
Mnoho nadšenců si vypaluje švetsky na slivovici v domácích podmínkách, ale pokud s tímto procesem nemáte zkušenosti doporučuji nachystané ovoce svěřit do rukou odborníků.
Do palíren můžete odvést přímo ovoce nebo si založit kvas sami a odvést vypálit přímo kvas.
Každopádně je potřeba používat pouze zralé ovoce, které není nahnilé a které je zbavené nečistot. Ideální je ovoce rovněž odstopkovat, aby slivovice nebyla nahořklá. Komu vadí vůně pecek ve slivovici, ten švestky dokonce i vypeckovává.
Ovoce naházíme do plastové nebo dřevěné nádoby, kterou zakryjeme pouze volně položeným víkem nebo přímo určenou kvasnou zátkou, aby mohl unikat oxid uhličitý. Nádobu dáme do prostoru s teplotou ideálně 15 stupňů na dobu cca 3-10 týdnů (podle okolní teploty) a poté odvezeme do palírny.
Zatím žádné komentáře