Jak zjistit majitele účtu a co dělat při chybném odeslání peněz

Veronika Jelínková
Publikováno 1. června 2024
  1. Jak zjistit majitele účtu

    Jak zjistit majitele účtu

    Se zákonem o ochraně osobních údajů zmizelo mnoho informací, které byly dříve dostupné. Nevyjímaje ani jméno majitele účtu. Celkově je to však jednodušší, než zjistit majitele vozidla.

    Zákon o bankovním tajemství neumožňuje pracovníkovi banky sdělit jméno majitele účtu třetí osobě. Samotný zaměstnanec banky vám tedy údaje neposkytne, některé instituce ale v rámci svých služeb jméno majitele odtajní. Jedná se především o situace, kdy jde o převod peněz mezi účty v jedné bance, nebo při vkladu hotovosti na pokladně banky.

    Jinak banka může poskytnout identifikační údaje majitele účtu, pokud se vám podaří jasně prokázat, že jste chybou utrpěli škodu. Případně pokud potřebujete údaje k vymáhání peněz po majiteli. Je to však složitý proces.

  2. Co dělat při chybném odeslání peněz

    Může se to stát každému, stačí jeden překlep, uvedení nesprávného kódu banky nebo špatně zkopírované číslo účtu z faktury a peníze odchází na účet úplně někoho jiného. Situaci je třeba řešit neprodleně.

    Pokud jste peníze odeslali na neexistující číslo účtu, pak je dostanete do několika dní nazpět, protože finanční transakci není možné provést.

    Horší situace nastane v případě, že jste platbu odeslali na existující účet. Jestliže peníze již z účtu odešly, je nutné kontaktovat banku, která vás velmi pravděpodobně odkáže na formulář “Žádost o vrácení chybně zadané platby”.

    Některé banky doporučují vyčkat 3 dny a zkontrolovat, zda se peníze nevrátily nazpět. Příjemce platby si totiž omylem zaslané peníze nechat nesmí. Během této doby můžete na stejné číslo účtu poslat například 1 Kč a do zprávy pro příjemce napsat prosbu o vrácení peněz. Také můžete zkusit sílu internetu a zadat číslo účtu do vyhledávače. Možná budete mít štěstí. Některé firmy a podnikatelé mají číslo účtu uvedené na webových stránkách. Pak je můžete rovnou kontaktovat.

    Jestli se peníze nevrátí, je nutné v dalším kroku nechat jednat banku. Ta majitele účtu kontaktuje a vyzve ho k odeslání částky zpět. Jeho vyhovění je z počátku pouze na bázi dobrovolnosti. Banka ho totiž k vrácení přinutit nemůže.

  3. Jak dostat peníze zpět

    Když příjemce peníze nevrátí ani po vyzvání bankou, můžete ještě zkusit poslat doporučený dopis s výzvou o navrácení financí, poté je nutné zajít na policii. Případně podat rovnou žalobu pro bezdůvodné obohacení.

    Soud nakonec rozhodne ve váš prospěch, žalovaná strana – náhodný příjemce platby bude muset vrátit celou částku i s úroky, navíc bude povinen zaplatit soudní výlohy.


A
Anna 15.05.2020 – 21:03

Byla jsem provedená majitelem účtu: 1031982378/6100.Majitel prý Radek Snasel.Co dělat,poraďte.

Odpovědět

V
Vladimir 06.06.2020 – 19:06

Byl jsem proveden... Pravděpodobně jen údajným majitelem firmy Petrem Hájkem, telefon +420 774 056 696 (jak si ten pán říkal a občas na tomto čísle se b vyskytuje stále, ale nereaguje na moje zprávy ani volání), abych poslal na účet (prý firmy, která obchoduje s automobilovými náhradními díly) a má účet: 4127276053/0800 (Česká spořitelna, a.s.). Kdo mi poradí ke které firmě nebo komu penize došly, abych je vymohl zpět? Protože po odelsání peněz nesplnil svůj slib a já jsem od vložení peněz ve Spořitelně dne 25. 5. 2020 v 11:25 hod. nedostal nic. Jak najít firmu nebo majitele tohoto účtu a požádat o vrácení peněz? Poradí mi někdo?

Odpovědět

Petr Novák
Petr Novák redaktor Skrblíka 07.06.2020 – 11:43

Dobrý, obraťte se na Policii ČR a podejte trestní oznámení.

Odpovědět

K
Kryštof 08.10.2020 – 20:23

Dobrý den, byl jsem dohodnut s jedním resellerem na koupi bot, ale povedl mě mám jen číslo účtu 2897205113/0800 co mám dělat? Mám se také obrátit na policii?

Odpovědět

P
Pavel 30.08.2023 – 02:30

@Petr Novák: Sním svůj klobouk jestli to policie neodloží a něco zjistí. Já bych pošetřil inkoust a rozloučil se s tím.

Odpovědět

AV
Antonín Václavík 30.08.2023 – 21:49

Před pár lety jsem poslal přes osm a půl tisíce korun omylem na účet osoby, která byla v exekuci. Banka, mi na moji žádost o pomoc oznámila, že to konzultovala s právníky a prý se nedá nic dělat. Nakonec se mi ozval i exekutor a řekl mi, že jsem peníze této osobě neposlal omylem a že mi nic nevrátí. Tak jsem ztrátu oželel místo toho, abych se soudil. Učinil jsem správně?

Odpovědět

M
Miroslav 21.04.2024 – 07:09

Při podvodu vždy podejte TO, policie se pokusi pachatele dohledat. Doporučuji číslo účtu vložit do databáze podvodniku na stránky podvodnabazaru.cz

Odpovědět

Napsat komentář

Další návody na téma finance


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás