Kdy se mění barva očí
-
Kdy se mění barva očí miminka
Barva očí miminka se mění nejčastěji během prvních šesti měsíců života. Ale není vzácností dobarvování očí ještě během dalšího dva a půl roku, tedy až do tří let věku. To se týká hlavně barev očí, které jsou příbuzné s modrou. Proč?
Oči, které mají minimum pigmentu, se jeví jako modré. A většina miminek nemá po narození pigmentu mnoho, proto i barva modrá mezi miminky převládá. Ale například tmavě hnědé oči jsou patrné v podstatě již od narození miminka, tmavookým lidem pigment nechybí ani hned po narození, a tak jsou hnědé oči poznat již v prvních dnech, také se mnohem dříve dobarví do výsledné „dospělácké“ podoby.
-
Jaká je nejvzácnější barva očí
Nejvzácnější barvou lidských očí je barva zelená. Geneticky je totiž slabší než všechny ostatní barvy, a tak se málokdy prosadí. Z pohledu genů je nejsilnější barva hnědá, i proto je většina světové populace hnědooká.
Všechny barvy na duhovce očí brání tomu, aby světlo do oka pronikalo jinudy než zornicí, tedy otvorem uprostřed duhovky. Hnědá barvy přitom zastaví více světla, modrá, šedá či zelená mnohem méně. Pigment (barva) je produkován speciálními buňkami duhovky, které dostaly název melancyty.
-
Kdy ještě se může změnit barva očí
U malého procenta lidí se mění barva očí dokonce i později než do tří let věku. Ale pozor, pokud jde o výraznou změnu nebo se mění jen barva u jednoho oka, může se jednat o příznak očního onemocnění.
Výrazná změna barvy očí přichází i ve starším věku, kdy duhovka bledne a rozplývají se její okraje, nejsou již tak ostré jako u mladších lidí. Právě toto je jeden ze znaků vysokého věku.
I v těhotenství může docházet ke změně barvy očí, což je zapříčiněno zejména těhotenskými hormony, které ovlivní i tvorbu pigmentu. Na barvy citlivější lidé si všimnou změny odstínu barvy očí během denní doby, během ročních období nebo i při změně nálady.
Ženy mohou podpořit změnu barvy svých očí také díky líčení (když nepočítáme barevné kontaktní čočky). Například na modro – zelených očích více vynikne zelená barva při modrém líčení a naopak, zelené líčení z nich udělá oči více modré.
-
Co určuje výslednou barvu očí
Výsledná barva očí je ovlivněna zejména genetikou, a to i generace pozpátku, dokonce i do širší rodiny. Proto i hnědoocí rodiče mohou mít modrooké dítě a naopak. Na výsledné barvě očí se podílí dokonce 15 – 16 genů, přičemž jejich vzájemná interakce ještě není přesně známa.
Na internetu dokonce najdete kalkulačky výpočtu barvy očí dítěte, případně převodní tabulky, ve kterých si najdete barvu očí, kterou vaše dítě s největší pravděpodobností bude mít. Ale vzhledem k tomu, že mnoho sourozenců má rozdílné barvy očí, se dá stěží odhadnout, které geny se u kterého potomka zapojí. I proto jsou tabulky s výpočtem barvy očí miminka nastaveny jako procentuální pravděpodobnost.
V tabulce najdete pravděpodobnosti barvy očí dítěte při různých kombinacích barev očí rodičů.
Pravděpodobnosti barvy očí dítěte při různých kombinacích barev očí rodičů
Barva očí rodiče 1 Barva očí rodiče 2 Pravděpodobnost hnědé barvy očí dítěte Pravděpodobnost zelené barvy očí dítěte Pravděpodobnost modré barvy očí dítěte hnědá hnědá 75 % 18,75 % 6,25 % zelená hnědá 50 % 37,5 % 12,5 % modrá hnědá 50 % 0 % 50 % zelená zelená < 1 % 75 % 25 % zelená modrá 0 % 50 % 50 % modrá modrá 0 % 1% 99% I přes stanovené pravděpodobnosti se ale může stát, že tam, kde tabulka ukazuje nulaprocentní šanci, se dítě s takovou barvou očí narodí. A to právě proto, že velkou roli hrají i geny od babiček, dědečků, tet a strýčků.
Mohlo by vás zajímat i kdy se člověk stává dospělým nebo kdy se fotí těhotenské fotky.
Zatím žádné komentáře