Kdy se zapaluje adventní věnec
-
Co je to advent
Nejprve se podívejme na to, co je to advent. Jako Advent jsou označovány čtyři po sobě jdoucí neděle před Štědrým dnem. Jedná se o začátek liturgického roku a je to období, kdy je křesťany očekáván příchod Spasitele. Mělo by to být období, které je věnováno z velké části dobročinnosti, vnitřnímu ztišení se, ponoření se do sebe a rozjímání nad životem. V této době byly zároveň tabu veškeré svatby a zábavy.
Pojetí tohoto období je také odrazem životních cyklů předchozích generací, které se věnovaly práci během roku, a během zimy odpočívali a nabírali nové síly na další sezonu. Během tohoto období se věnovali tkaní a šití a dalším věcem, které přímo vedly k času, který trávili sami se sebou a podněcovali již zmíněné rozjímání.
Kromě zapalování svící a dodržování dalších tradic nebyly výjimkou ani adventní písně.
Teď už se ale pojďme podívat, kdy a proč se zapaluje adventní věnec.
-
Kdy se zapaluje adventní věnec
Jak už jsme si řekli, adventní svátky připadají na poslední čtyři neděle před Štědrým dnem. Svíčky na věnci by měly mít konkrétní barvy, které se odvíjí přímo od různých větví křesťanství. V některých oblastech se můžete setkat také s pátou svící, která představuje tělo samotného Krista.
1. adventní neděle
První zapálená svící je takzvanou svící proroků. Připomíná proroky, kteří dokázali předpovědět narození Ježíše Krista.
2. adventní neděle
Druhá svíce je takzvaná svíce betlémská, jejíž název je odvozen od města Betlém. Svíce reprezentuje jesle, v nichž se Ježíš narodil.
3. adventní neděle
Třetí svíce je takzvaná pastýřská. Se zapálením této svíce se překlápí postní období v adventní a vše je rázem slavnostnější.
4. adventní neděle
Čtvrtá svíčka je takzvaná andělská. Neděle, kdy je zapálena, reprezentuje klid a mír. V některé roky se může stát, že zapálení čtvrté svíce vyjde přímo na Štědrý den.
-
Jaké jsou další adventní zvyky
Zapalování adventních svící není jediným zvykem, s kterým se můžete setkat.
U dětí je zvykem, že od 1. prosince otevírají jednotlivá políčka adventního kalendáře, každý den jedno. Poslední políčko je otevřeno na Štědrý den.
Dalším zvykem, především u nás, je výzdoba domů takzvanou vánoční hvězdou, což je ve skutečnosti rostlina pryšec nádherný. Je oblíbená především pro své krásně zbarvené červené listy.
V některých domácnostech se můžete setkat také s drobnými betlémy. Zvykem je také ozdobený vánoční stromek. Někteří lidé ho zdobí až na Štědrý den, ale můžete se s ním setkat už během Adventu.
-
Jak vyrobit adventní věnec
Teď se ještě podívejme, jak by měl takový adventní věnec vypadat a jak ho vyrobit.
Jako základ budete potřebovat polystyrenový nebo slaměný věnec, který budeme zdobit.
První možností je omotat celý věnec stuhou a pomocí špendlíků na něj připevnit nejrůznější ozdoby jako jsou sušená kolečka pomeranče nebo třeba badyán a celá skořice. Krásně se budou vyjímat i nejrůznější umělé třpytivé hvězdičky nebo třeba malí dřevění sobi, které dostanete koupit ve výtvarných potřebách.
Věnec můžete doplnit nejrůznějšími větvičkami jehličí. Až ho budete mít celý nazdobený, zapíchněte do něj podložky pod svíce a umístěte samotné svíce. Svíčky nedávejte na věnec nikdy jen tak, aby nemohl chytnout a také ho nenechávejte zapálený bez dozoru.
Další možností je pokrýt celý věnec kousky jehličí. Věnec omotávejte černou nití a průběžně připojujte další a další větvičky, dokud nebude celý zelený. Dále ho můžete dozdobit stejným způsobem, jako jsme si už řekli.
Jestli zvolíte slaměný věnce, bude vám sláma dělat parádu už sama o sobě. Stačí, když k ní připojíte jen několik málo dekorací a máte hotovo. Ne všechny věnce musí být nutně v zelených a červených vánočních barvách. Pověste na slaměný věnec kolečka sušeného pomeranče a doplňte skořici a budete mít krásný okrový věnec.
S dalšími tipy na výrobu adventního věnce vám poradí náš článek Jak vyrobit adventní věnec.
K vánočním svátkům patří také neodmyslitelně cukroví. Náš další článek vám poradí, jak vyrobit domácí perníčky.
Zatím žádné komentáře