Proč je angličtina světový jazyk

Veronika Jelínková
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je angličtina světový jazyk

    Angličtina jako světový jazyk

    Anglický jazyk je aktuálně prvním světovým jazykem.

    Tímto jazykem se dorozumívá většina lidí, kteří mají co do činění s mezinárodní scénou a mezinárodními kontakty. Mezi ně patří obchodníci, politici a diplomaté, vědci a samozřejmě turisté. Též je angličtina využívána na hudební a filmové scéně, ve sportu a zábavě.

    Škála lidí, kteří se potřebují domluvit ve světě, je obrovská, proto bylo zapotřebí mluvit pro všechny jednoduchým a srozumitelným jazykem. V tomto případě angličtina splňuje všechny podmínky.

    Používaným písmem je latinka. Latinka je nejpoužívanějším písmem na světě. Na rozdíl od čínského písma či arabského písma není její zápis složitý.

    Angličtinu zvýhodňuje i skromná stavba vět, široká slovní zásoba a absence rodů a pádů (na rozdíl od češtiny či němčiny).

  2. Proč je angličtina ve světě

    Anglicky mluví asi 600 milionů lidí, pro které je angličtina mateřským jazykem. V počtu rodilých mluvčích je angličtina až třetím nejrozšířenějším jazykem. Anglicky se samozřejmě mluví na území britského království a jeho koloniích a v USA.

    V mnoha dalších zemích mluví anglickým jazykem úředníci, k jejich mateřštině byla angličtina přidána jako další úřední jazyk. Jako příklad uvedeme Hongkong, Indii, Jihoafrickou republiku, Kostariku a Maltu. Jak se mluví v dalších zemích jsme popsali v dalším článku. Angličtina dominuje v 75 zemích světa.

    Angličtina se také stala společným jazykem pro ty, kteří nemají společnou řeč, a přesto se potřebují domluvit. Jako cizí jazyk se jí učí okolo 800 milionů lidí. Výuka cizích jazyků je stále populárnější. Na různých úrovních pokročilosti se anglicky domluvíme téměř v každé zemi planety.

  3. Co je druhý světový jazyk

    Není překvapením, že po růstu ekonomik v Asii je druhým světovým jazykem čínská mandarínština.

    Mandarínsky mluví kolem 900 milionů obyvatel Země, proto obsadila první příčku nejvíce mluvících jako rodilých mluvčí.

    I když zájem o výuku čínštiny roste, je to velmi těžký koníček. Nejmarkantnějším rozdílem je samozřejmě typ písma. Čínština disponuje 1700 slabikami, jejichž výslovnost může znít podobně, ale s jiným významem.

    I proto se angličzina stále jeví jako snazší varianta světového jazyka, a pravděpodobně to tak zůstane i nadále. Lidé se pokouší i o tvorbu umělých jazyků, jakým je například esperanto, ovšem nepodařilo se žádný z nich prosadit do role jazyka světového.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás