Proč je atom elektricky neutrální?

Martina Opravilová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je atom elektricky neutrální?

    Proč je atom elektricky neutrální

    Pokládali jste si někdy otázku, proč je atom vlastně elektricky neutrální? Pokud ano, věříme že jste zjistili, že je to kvůli tomu, že atom obsahuje shodné množství protonů a elektronů.

    Pojďme si však celou věc více vysvětlit. Na začátek si představíme, z čeho se vlastně atom skládá.

  2. Jaké je složení atomu

    Každý atom se skládá ze dvou částí- jádra atomu a obalu atomu. V čem je mezi nimi rozdíl?

    Jádro atomu

    V jádru najdeme dva druhy částic, tzv. protony a neutrony. Protony jsou nositelé kladného náboje, neutrony naopak žádný náboj nemají- jsou neutrální.

    V jádru atomu je pak ještě spousta mnohem menších částic, kterýi jsou kvarky, gluony, velkou část jejich vlastností dokonce ještě ani neznáme. Ale hadronový urychlovač CERN (a i menší urychlovače jinde na světě) nám pomáhají s rozlousknutím této záhady.

    Obal atomu

    V obalu se nacházejí už pouze elektrony. Asi tušíte, že se jedná o nositele záporného náboje.

    Za normálních podmínek je atom elektricky neutrální, což znamená, že je počet protonů v jádru totožný, jako počet elektronů v obalu. Pokud je tedy v jádru například 5 protonů, musí být v obalu také 5 elektronů.

  3. Kdy vzniká elektrický náboj

    Proč je atom elektricky neutrální jsme si již vysvětlili. Jakým způsobem se však může tato vlastnost změnit?

    Například při tření se může stát, že se část elektronů z jednoho tělesa přemístí na těleso druhé. V takovém případě nastane situace, že obě tělesa budou elektricky nabitá.

    Příčinou bude různý počet protonů a elektronů. V jednom tělese bude více elektronů, v druhém pak více protonů. Proto bude jedno z těles nabito kladně a druhé záporně. Kolem každého tělesa se pak navíc nachází elektrické pole, které působí na každé další elektricky nabité těleso, a to hned dvěma způsoby.

    Podle toho, jaký elektrický náboj dané těleso má, další předměty buď přitahuje, nebo odpuzuje. Vzpomínáte si na hodiny fyziky a tření ebonitové tyče liščím ocasem? Přesně v tomto případě docházelo k výše uvedené situaci. Při tření vznikal elektrický náboj.

    Odpuzování nebo přitahování si ověříte například tím, že pravítko budete třít o své vlasy (nebo ebonitovou tyč o liščí ohon, pokud máte). V zápětí pustíte ty pravítko nebo tyč proud vody. A uvidíte, že voda rozhodně neteče rovně, elektrický náboj ji totiž bude odpuzovat.

    Zajímají vás odpovědi na další otázky? Víte například proč je olivový olej hořký nebo proč je moře slané? Pokud ne, přečtěte si nás článek, ve kterém najdete odpověď.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás