Proč je beránek symbolem Velikonoc

Marie Stejskalová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je beránek symbolem Velikonoc

    Co jsou Velikonoce?

    Velikonoce jsou svátky, kdy se slaví příchod jara. Patří ale mezi svátky pohyblivé, nemají tedy pevně stanovené datum. Slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku (což znamená po jarní rovnodennosti). Zajímavostí je, že pokud první jarní úplněk vychází na neděli, Boží hod Velikonoční se slaví až neděli následující.

    Z křesťanského pohledu jsou Velikonoce vůbec nejdůležitější svátky z celého liturgického roku. Připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ke kterému podle Bible došlo 3 dny po jeho ukřižování. Velikonoční Svatý týden (též pašijový) začíná Květnou nedělí, následuje Modré pondělí, Šedivé úterý a Škaredá středa.

    Dále na Zelený čtvrtek se připomíná poslední večeře Páně, na Velký pátek Ježíšovo ukřižování, o Bílé sobotě ležel Ježíš v hrobě a na Boží hod Velikonoční, v neděli, vstal Ježíš z mrtvých.

  2. Co je velikonoční beránek?

    Velikonoční beránek je sladký pokrm, který se peče na Velikonoce. Pokud si na něm chceme pochutnat, je při pečení nezbytné použít speciální formu, kdy po upečení a vyklopení bude beránek krásně ležet. Formy jsou dnes běžně dostupné, vyrábí se v různých velikostech, z různých materiálů a dají se koupit i dvoudílné.

    Existuje mnoho variant na nejlepší těsto, leckde se na beránka připravuje i poleva. Kolem krku se váže mašle a podle jeho barvy (výrazný, ne nutný, je samozřejmě kontrast) se vytváří i oči. Klasicky se na světlého používá místo očí hřebíček, při tmavé polevě lze využít například mandle či barevné lentilky.

    Dle tradice se beránek peče na Bílou sobotu.

  3. Je beránek velikonoční tradice?

    Ano. Pečení beránka dodnes patří mezi velice oblíbené a dodržované velikonoční tradice. Stejně tak jako pečení mazance, perníčků, barvení vajíček či pletení pomlázky.

    Dříve se beránek podával jako slavnostní pokrm. Mohlo se ale jednat jak o sladkou verzi, tak i o jehněčí maso pečené.

    Ne všichni ale beránka na Velikonoce pečou. Přesto lidé chtějí buď dodržet tradici, nebo si pouze v rámci oslav jara ozdobit sváteční stůl. V takovém případě se dá beránek běžně v období Velikonoc koupit v obchodě.

  4. Proč je beránek symbolem Velikonoc?

    Beránek představuje čistotu, poslušnost, upřímnost i nevinnost. V dnešní době je vnímán hlavně jako křesťanský symbol, i když byl známý již před vznikem křesťanství, kdy bylo velice rozšířené pastevectví.

    Proč je beránek symbolem VelikonocJe jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť on, jako Beránek Boží, byl obětován pro spásu lidí. V židovské tradici beránek symbolizuje Izrael jako stádo, které vede Hospodin (pastýř). Beránek byl také obětován Židy jako památka na vyvedení izraelského lidu z egyptského otroctví.

    Na svátečním stole by beránek chybět neměl. Jako mláďátko totiž také představuje svěžest, mládí, plodnost i zrození, což je s příchodem jara, kdy se příroda znovu probouzí k životu, velice úzce spjato.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma proč je


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás