Proč je pro lidský organismus důležitý zinek
-
Co je to zinek
Zinek je měkký kov s modrobílou barvou a silným leskem, který má chemickou značku Zn (latinsky Zincum). V periodické tabulce prvků ho najdeme s protonovým číslem 30 ve skupině II.B (IUPAC skupina 12) a 4. periodě. Ve stejné skupině se nachází také kadmium, rtuť a kopernicium. Zinek je poměrně lehce tavitelný.
Řadí se mezi prvky, které si naše tělo samo vyrobit nedokáže. Ideálně konzumujeme cirka 15 miligramů zinku denně (děti o trochu méně, 3 – 10 miligramů v závislosti na věku). Zvýšenou potřebu mají samozřejmě těhotné a kojící ženy.
-
Proč je pro lidský organismus důležitý zinek
Dostatečné množství zinku potřebujeme v každém věku a potřebuje ho každá naše buňka, hlavně kvůli svému dělení. Také se účastní celé řady metabolických procesů. Dost podstatným způsobem ovlivňuje nejen imunitu (podílí se na tvorbě bílých krvinek), ale i celkový růst či příznivý stav vlasů, nehtů, očí, kostí a kůže.
Zinek ovlivňuje i plodnost, neboť je nutný při tvorbě spermií (podobně jako selen). Jeho nedostatek totiž velice úzce souvisí s neplodností (ovlivňuje hladinu testosteronu a má vliv i na samotné početí). Dokáže regulovat hladinu krevního cukru a zvyšuje citlivost organismu na inzulin.
Působí antioxidačně, což znamená, že chrání tělo před působením volných radikálů.
-
V jakých potravinách najdeme zinek
Nejvíce zinku obsahuje červené maso, ústřice, krevety, makrely nebo játra. Dále ho ve zvýšeném množství najdeme ve vejcích či mléku. V případě rostlinných zdrojů pak v houbách, luštěninách, celozrnných obilovinách nebo ořeších a dýňových semínkách. Důležitou poznámkou je fakt, že je zinek organismem lépe přijímán z živočišných zdrojů.
Zinek nepůsobí pouze uvnitř našeho těla, ale jeho příznivý vliv můžeme vidět i zvenčí, tedy na samotné pokožce. Masti a krémy s obsahem zinku pozitivně přispívají k hojení drobných poranění, využít jeho přítomnost v přípravcích můžeme také při problémech s akné.
-
Jak doplnit zinek
Samozřejmě konzumací potravin, které jsou uvedeny v boxíku č. 3. Vždy je ale potřebná především pestrá strava, aby poměr všech vitamínů nebo minerálů či stopových prvků byl adekvátní.
Zejména ale vegetariáni (vegani,…) by měli zpozornět. Vzhledem k tomu, jaké potraviny zinek nejvíce obsahují, jsou právě striktní vegetariáni ohroženi jeho nedostatkem. Vypomoci si ale mohou nejrůznějšími doplňky stravy s obsahem zinku, které jsou běžně dostání v lékárnách.
-
Jak poznám nedostatek zinku
Nedostatek zinku je patrný převážně z dlouhodobého hlediska. Například u malých dětí má za následek zpomalení psychomotorického vývoje a růstu. U dospělých bývá prvním signálem nedostatku zinku únava, celková slabost, průjem, vypadávání vlasů, špatný stav nehtů, kůže nebo nevysvětlitelné hubnutí či horší hojení menších poranění. Příkladem budiž špatně se hojící popraskané koutky úst. Celkově je ale zvýšená náchylnost k různým infekcím.
Taktéž nedostatek zinku souvisí s neplodností, neboť ovlivňuje jak plodnost, tak i samotné početí. Pokud ztratíme chuť a čich, také bychom na nedostatek zinku měli pomýšlet. Ohroženou skupinou bývají alkoholici a kuřáci.
Pokud máme jakékoliv pochybnosti či si nejsme jisti, je nutné se poradit s lékařem.
-
Jak poznám nadbytek zinku
V případě zvýšené teploty v kombinaci s průjmem, zvracením, bolestí svalů, hlavy a celkovým neklidem můžeme po vyloučení jiných diagnóz pomýšlet i o nadbytečném množství zinku v našem organismu. Přítomna bývá také kovová pachuť v puse. I tady je samozřejmě vhodná konzultace s lékařem.
Zatím žádné komentáře