Proč je voda modrá?

Denisa Jahodová
Publikováno 9. března 2021
  1. Proč je voda modrá?

    Jaká je barva vody – proč je voda modrá?

    Voda je ve skutečnosti průhledná, nemá tedy žádnou, ani modrou barvu. Důvodů, proč je právě čirá, je hned několik – rovnoměrný, hladký povrch a především interakce mezi molekulami vody a slunečními paprsky.

    Sluneční světlo sestává z fotonů různých vlnových délek. Přestože ho vidíme jako bílé, reálně obsahuje mnohem více barev. Zjednodušeně řečeno, barva vody se v dané hloubce odvíjí od toho, které fotony (jakých barev) do ní pronikají a reagují zde s elektrony vody.

  2. Jak se mění barva vody v závislosti na její hloubce?

    Do zhruba pětimetrové hloubky barvu vody „způsobují“  fotony červené, hlouběji pak oranžové, žluté, zelené a nakonec modré. To je důvod, proč je voda čím hlubší, tím modřejší a proč vnímáme malé množství vody jako průzračné, bez barvy, ale moře (nebo větší množství vody obecně) již jako modré.

    V sedmdesátimetrové hloubce přestává mít voda barvu, protože jí zde prochází již jen minimum fotonů, které barvu vody definují. Okolo čtyř set metrů pod mořem už neuvidíte nic – sem totiž už nepronikne žádný světelný foton.

  3. Jaká je barva vody v bazénu a v akváriu?

    Voda v akváriu a bazénu je rovněž průzračná, tedy bezbarvá, platí zde stejné zákonitosti popsané výše. Pokud je barva v akváriu či bazénu jiná, než čirá, popřípadě při větším objemu vody modrá, na vině mohou být různé řasy, chemikálie, kal, nebo jiné znečištění. Zelenou vodu v akváriu způsobují obvykle právě řasy, v bazénu pak příliš nízká zásaditost vody.

  4. Jaká je barva mořské vody?

    Mořská voda je čirá, tedy bezbarvá, kvůli zmiňovaným fyzikálním zákonitostem se nám však jeví jako modrá. Všeobecně rozšířený mýtus, že moře vnímáme jako modré proto, že se v něm odráží barva nebe, tak platí jen částečně a jen za určitých podmínek (nebe není zatažené).

  5. Jaká je barva plodové vody?

    Plodová voda je z 99 % tvořena vodou, je tedy čirá, zbývající látky, které se v ní vyskytují, ji činí mírně nažloutlou či ke konci těhotenství mléčně zabarvenou. Větší odchylky v barvě plodové vody mohou znamenat komplikace a lékaři takové situace ihned řeší.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další návody na téma příroda


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás