Náhradní výživné 2025: Formulář, zákon, kalkulačka
- Náhradní výživné je dávka určená samoživitelům a samoživitelkám v situaci, kdy druhý z rodičů neplatí stanovené výživné
- Novela, která začala platit 1. listopadu 2023, zvýšila dobu čerpání na dvojnásobek, vypláceno může být až 3 000 Kč měsíčně po dobu 48 měsíců
- Dávku zavedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí 1. července 2021
-
Kdo má nárok na náhradní výživné od státu
Na náhradní výživné mají nárok nezaopatřené děti, jejichž rodič neplatí soudem stanovené výživné nebo ho platí jen částečně. Upravuje ho zákon č. 588/2020 Sb.
Požádat o náhradní výživné může jak rodič, tak pěstoun či opatrovník, nebo dokonce samotné dítě, pokud je již zletilé. Dostávat můžete měsíčně až 3 000 Kč po dobu čtyř let, respektive 48 měsíců. Čerpání je totiž možné přerušit a při splnění podmínek v něm později pokračovat. Dříve byla doba čerpání poloviční (tedy 24 měsíců), na dvojnásobek ji navýšila novela, která začala platit 1. listopadu 2023.
-
Podmínky pro náhradní výživné
Pro nárok na tuto dávku je potřeba současně splnit čtyři základní podmínky:
- Musí být soudem stanovené výživné nebo soudem schválená dohoda o výživném. Pokud jste se na výživném dohodli jen mezi sebou a není schválené soudem, nárok na dávku není možné uznat.
- Dítě musí být nezaopatřené. To znamená, že dítě, o které se jedná, je buď mladší 15 let, nebo může doložit potvrzení o studiu či potvrzení o zdravotním stavu dítěte, případně potvrzení o vedení v evidenci ÚP. Nezaopatřené dítě přesně definuje zákon o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb.
- Dítě musí mít trvalý pobyt i bydliště v České republice. Pokud dítě bydlí v jiném státě, nárok na dávku nemůže být uznán. Pro nárok na náhradní výživné ovšem není důležitá národnost jednoho či druhého z rodičů.
- Musí být zahájen proces vymáhání dlužného výživného. Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí.
Ve věci vymáhání dlužného výživného se můžete obrátit na kteréhokoli soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.
Pokud byl v posledních 4 měsících před podáním žádosti nebo v průběhu jejího vyřizování soudní výkon rozhodnutí nebo exekuce zastaven, protože rodič, který neplatí výživné, nemá žádný majetek, nárok na náhradní výživné trvá.
Výběr konkrétního exekutora je na vás. Pomoci by vám mohl seznam exekutorů.
-
Jak žádat o náhradní výživné
Formulář žádosti o náhradní výživné je k dispozici online na webu Ministerstva práce a sociálních věcí nebo v tištěné podobě na úřadu práce. Žádost můžete podat na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR podle místa trvalého pobytu dítěte. Lze tak učinit osobně na přepážce nebo na podatelně, poštou, e-mailem s ověřeným elektronickým podpisem, soukromou datovou schránkou nebo jinou formou elektronické identity.
K žádosti jsou potřeba další dokumenty:
- Průkaz totožnosti žadatele i dítěte. V případě, že je dítě mladší 15 let, tak rodný list. Zletilé nezaopatřené děti podávají žádost samy.
- Rozsudek soudu nebo soudem schválená dohoda o výživném.
- Pro děti starší 15 let potvrzení o nezaopatřenosti dítěte. Tím může být potvrzení o studiu, potvrzení o zdravotním stavu, potvrzení o vedení v evidenci ÚP.
- Doklad dosvědčující, že byl podán návrh na výkon soudního rozhodnutí nebo exekuce.
- Prohlášení o přijatém výživném. Buď prohlašujete, že jste nedostali žádné, nebo přiložíte doklad o částečném uhrazení, kterým může být např. výpis z účtu. Pokud byla pohledávka na výživné postoupena, přikládá se i doklad, který to prokazuje.
Všechny potřebné formuláře včetně vzorů a pokynů k vyplnění najdete na stránkách Ministerstva práce sociálních věcí.
Nárok na náhradní výživné úředníci vždy stanovují na 4 po sobě jdoucí kalendářní měsíce. Po schválení žádosti je nutné každé 4 měsíce dokládat, jak druhý rodič hradil výživné v uplynulých 4 měsících.
Pokud se něco změní dříve, např. je zastavena exekuce nebo výkon soudního rozhodnutí, dítě přestalo být nezaopatřené apod., musíte tuto informaci nahlásit úřadu práce nejpozději do 8 dnů. Jinak se může stát, že výživné za měsíce, ve kterých nebyly splněny podmínky nároku, budete muset vracet.
Pokud rodič dál neplatí výživné, máte od 1. listopadu 2023 místo původních 24 měsíců nárok na náhradní výživné po dobu 48 měsíců. Do těch se počítá skutečná doba neplacení. Když například 4 měsíce náhradní výživné pobíráte, pak druhý rodič začne na půl roku výživné platit a potom opět přestane, můžete výživné pobírat dalších až 44 měsíců.
-
Výše náhradního výživného, vyplácení a kalkulačka
Výše náhradního výživného odpovídá soudem stanovené výši. Nedostáváte-li tedy od druhého rodiče vůbec nic, dostanete tolik, kolik soud určil, maximálně však 3 000 Kč měsíčně.
Jestliže dostáváte jen část soudem stanoveného výživného, dorovná se vám nezaplacená část, ale rovněž maximálně o 3 000 Kč měsíčně.
Pokud druhý rodič platí výživné nepravidelně v různých částkách, v takovém případě se vypočítá průměr neplaceného výživného za poslední 4 měsíce.
Jestliže úřad práce schválil náhradní výživné, dostanete výplatu v následujícím měsíci. Tedy např. v srpnu za červenec, v září za srpen atd.
V případě, že dostáváte od druhého rodiče většinu výživného a chybí vám do celé částky méně než 100 Kč, vyplatí vám úřad práce dlužnou částku jednou za 4 měsíce.
Orientační výpočet náhradního výživného nabízí kalkulačka MPSV.
Nejčastější dotazy a modelové výpočty jsou srozumitelně zpracované na webu Úřadu práce ČR.
Zatím žádné komentáře