Porodné 2025: Nárok, na druhé dítě, žádost online, kalkulačka

Hana Volencová
Publikováno 29. prosince 2024
  • Porodné slouží jako jednorázový příspěvek rodinám s nižšími příjmy při narození prvního a druhého dítěte
  • Nárok na porodné není automatický, je nutné splnit stanovené podmínky
  • Výše porodného na první dítě je 13 000 Kč, na druhé 10 000 Kč a na dvojčata 23 000 Kč
  1. Porodné 2025: Nárok, na druhé dítě, žádost online, kalkulačka

    Kdo má nárok na porodné 2025

    Porodné 2025: Nárok, na druhé dítě, žádost online, kalkulačkaNárok na porodné mají rodiny s příjmy nižšími, než je 2,7násobek jejich životního minima. Do životního minima domácnosti se počítají již i novorozenci, na které rodiče porodné uplatňují.

    Do rozhodného příjmu se počítají čisté výdělky ze zaměstnání nebo čistý zisk z podnikání. K němu úředníci připočítávají i některé dávky, třeba podporu v nezaměstnanosti, důchody nebo dávky nemocenského pojištění: nemocenskou, ošetřovné, mateřskou. Do rozhodného příjmu se naopak nezapočítává přídavek na dítě.

    Porodné je vypláceno ženě, která porodila své první nebo druhé dítě. Porodné na 3. dítě se nevyplácí.

    Členové rodiny Životní minimum rodiny Hranice rozhodného příjmu
    Matka samoživitelka
    při narození 1. dítěte
    6 950 Kč 18 765 Kč
    Matka samoživitelka
    při narození 2. dítěte,
    1. dítě do 6 let
    9 430 Kč 25 461 Kč
    Úplná rodina
    při narození 1. dítěte
    10 990 Kč 29 673 Kč
    Úplná rodina
    při narození 2. dítěte,
    1. dítě do 6 let
    13 470 Kč 36 369 Kč

    Pokud příjmy rodiny nedosahují hranice rozhodného příjmu, má matka nárok na porodné. Můžete si případně vyplnit i kalkulačku porodného.

  2. Výše porodného 2025

    Výše porodného je stanoveno pevnou částkou bez ohledu na výši příjmů rodiny:

    • Porodné na první dítě: 13 000 Kč
    • Porodné na druhé dítě: 10 000 Kč
    • Porodné na dvojčata: 23 000 Kč
  3. Jak a kde žádat o porodné

    Žádost o porodné se podává na místně příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR.

    Dostavit se tam musíte s vyplněným formulářem Žádost o porodné. S sebou si vezměte svůj průkaz totožnosti (občanský průkaz apod.), rodný list dítěte a vyplněný a potvrzený Doklad o výši čtvrtletního příjmu.

    Příjem se posuzuje za kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo. Pokud se tedy miminko narodí například v dubnu, posuzují se příjmy za leden, únor a březen.

    Můžete potřebovat i další formuláře, pokud to vaše situace vyžaduje. Přehled všech dokumentů i s vyplněnými vzory najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

    Žádost můžete podat také elektronicky prostřednictvím elektronické identity občana, což je např. bankovní identita, eObčanka, NIA ID nebo třeba mobilní klíč eGovernmentu.

    Porodné je obvykle vyplaceno ve lhůtě od 7 do 30 dnů.

  4. Porodné OSVČ 2025

    Pokud jeden z rodičů (případně oba rodiče) podniká jako osoba samostatně výdělečně činná, posuzují se příjmy z posledního podaného daňového přiznání. Jako průměrný měsíční příjem se započítá 1/12 celkového příjmu v daňovém přiznání (po odečtení nákladů a sociálního a zdravotního pojištění). Jestliže se miminko narodí do 30. června 2025, posuzují se příjmy z roku 2023, od 1. července 2025 se vychází z přiznaných příjmů za rok 2024.

    Podle zákona o státní sociální podpoře se však jako příjem z podnikání započítává vždy nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Výše průměrné mzdy v ČR za třetí čtvrtletí roku 2024 byla 45 412 Kč. I když budete vykazovat nižší příjmy, při posuzování nároku na porodné bude počítáno s částkou zhruba 22 700 Kč.

  5. Lze získat porodné zpětně?

    O porodné lze žádat až do dosažení 1 roku života dítěte. Vždy však platí podmínka doložení příjmů pro období před narozením dítěte.

  6. Porodné na dítě převzaté do trvalé péče

    Porodné může také získat osoba, která převezme do trvalé péče nahrazující péči rodičů dítě mladší 1 roku. Podmínky jsou stejné jako v případě narozeného dítěte. Každá rodina může získat porodné maximálně dvakrát bez ohledu na to, jestli jde o dítě vlastní nebo osvojené.

  7. Dotazy a odpovědi k porodnému

    Co když žena při porodu zemře?
    Pokud žena při porodu zemře a ke dni porodu splnila podmínky, nárok na porodné náleží otci dítěte. Podmínka prvního či druhého živě narozeného dítěte však musí být splněna i u něj.

    Při prvním narozeném dítěti rodina neměla na porodné nárok vzhledem k vysokým příjmům. Při druhém narozeném dítěti již příjmy nedosahují 2,7násobku životního minima. Jaké porodné přísluší matce?

    V tomto případě matka obdrží porodné ve výši 10 000 Kč. Částka se odvíjí od skutečného pořadí narození dítěte, nepřidělení porodného nemá na tuto praxi žádný vliv.

Státní podpora pro rodiče 2024

T
Terao 12.04.2023 – 18:26

Znamená to, že když oba manželé jsou OSVČ s jedním dítětem (věk 7 let), prakticky nikdy nemůžou dosáhnout na porodné? Protože pokud vyjdu z průměrné mzdy 38 911, která je nepodkročitelným minimem, i kdyby reálné příjmy byly nižší (tudíž 50% pro mě + 50% pro manželku), pak to vždy bude vyšší hodnota než výše uvedená částka 36 369 Kč... Čili všechny OSVČ páry automaticky bez porodného?

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.