Průvodce LED žárovkami 2025 → Jak vybrat, nejlepší žárovky, výhody a nevýhody
- Nejúspornějším osvětlením na trhu jsou v současné době LED žárovky
- Výběr LED žárovek by se měl řídit zejména podle počtu lumenů a teploty světla
- Standardní životnost LED žárovek se pohybuje od 15 do 30 tisíc hodin
Před více než 10 lety Evropská komise nařídila konec prodeje klasických žárovek. Hlavním důvodem pro ukončení prodeje byla celkově vysoká spotřeba energie a fakt, že tradiční žárovky převáděly až 95 % energie na teplo a pouze 5 % na světlo. První úsporné žárovky, které měly klasické žárovky nahradit, byly oproti těm dnešním technicky nedokonalé. Od té doby ale LED technologie výrazně pokročila, v současné době jsou k dostání LED světla, která září podobně jako klasické žárovky nebo která napodobují denní světlo. Navíc spotřebovávají až o 85 % méně energie než běžné žárovky a mají delší životnost.
Jak vybrat LED žárovku
-
-
3 základní parametry, podle kterých vyberete správnou LED žárovku
Zatímco při nákupu klasických žárovek stačilo znát druh patice a příkon, u LED žárovek je samotný nákup o dost komplikovanější. Na trhu je dostupné velké množství nejrůznějších druhů a typů, vyznat se v tak širokém spektru vyžaduje alespoň minimální orientaci v technických parametrech LED žárovek.
Typ patice nebo závitu
Pro běžné domácí použití stačí znát 2 druhy závitů:
- E27 – nejrozšířenější závit, který se používá do většiny stropních i nástěnných svítidel,
- E14 – úzký závit neboli miňonka je určen do menších osvětlení, tedy do noční lampičky nebo do kuchyňské digestoře.
Ostatní druhy patic, které jsou na trhu dostupné (například bodové osvětlení a další speciální svítidla) najdete v článku 10 praktických rad, jak správně vybrat LED žárovku.
Teplota světla LED žárovek (barva světla)
Samotný výběr žárovky by se měl odvíjet od toho, kde bude LED žárovka svítit. Například do obývacího pokoje, ložnice nebo dětského pokoje se hodí teplé bílé světlo. Klasickým žárovkám jsou nejblíže LED žárovky s teplotou světla od 2 700 do 3 300 K. Takové světlo působí příjemně a útulně. Do kuchyně, koupelny nebo do pracovny, se doporučuje chladně bílý odstín, tedy kolem 4 000 K. Vyšší hodnoty 5 000–6 000 K jsou vhodné do míst, kde není dostatek denního světla.
Světelný tok v lumenech (svítivost LED žárovky)
Světelný tok, světelný výkon nebo také svítivost žárovky vyjadřuje intenzitu světla, kterou je žárovka schopná vyvinout. Čím větší je tato hodnota, tím více žárovka svítí.
LED žárovka se světelným tokem 1 521 lumenů odpovídá 100W klasické žárovce. Za ekvivalent 75W žárovky se považuje světelný tok cca 1 000 lm, 800 lm odpovídá 60W žárovce a 400–500 lm je zhruba 40W žárovka.
-
Nejlepší LED žárovky
Obecně lze jen těžko určit nejlepší LED žárovky na trhu. Výběr nejlepšího produktu je velmi individuální, protože každý má jiné preference, mimo to také záleží na velikosti místnosti, do které je osvětlení pořizováno, kolik světel místnost osvětluje a k čemu se místnost používá. Z tohoto důvodu jsme na základě spotřebitelských recenzí vybrali tři nejoblíbenější a zároveň nejprodávanější LED žárovky v různých cenových kategoriích.
-
EMOS LED žárovka Classic A60 E27 9 W teplá bílá 806 lm
Spotřebitelsky je velmi dobře hodnocena česká značka Emos. Žárovky Emos jsou kvalitní a zároveň cenově dostupné. K nejprodávanějším LED žárovkám patří model LED Classic A60 9 W E27.
Jen z názvu žárovky lze vyčíst poměrně dost informací, například označení A znamená, že se jedná o klasickou LED žárovku, která se používá do běžných svítidel. Číslo 60 udává průměr žárovky v nejširším místě, E27 je nejvíce používaný závit. Příkon je 9 W, světelný tok 806 lm, tyto parametry odpovídají přibližně 60W žárovce, což je také uvedeno přímo na obalu.
Teplá bílá barva světla s teplotou chromatičnosti 2 700 K se hodí do prostor, které jsou určeny k relaxaci, tedy do ložnice nebo obývacího pokoje.Výrobce uvádí životnost žárovky 30 000 hodin. CRI je více než 80 Ra, barvy pod světlem žárovky odpovídají barvám na denním světle.
V balení jsou 3 kusy žárovek, na žárovky se vztahuje záruční doba v délce 36 měsíců. Cena je 159 Kč, jedna žárovka tak vychází na něco přes 50 Kč.
-
Philips LED E27 9 W teplá bílá 806 lm
Philips je předním výrobcem osvětlovací techniky, aktivně vyvíjí nové technologie a současně působí jako dodavatel inovativních LED řešení. LED žárovky Philips jsou dostupné v mnoha tvarech a velikostech s různými technickými parametry, samostatnou kategorii představují chytré žárovky Philips Hue.
LED žárovka s výkonem 9 W a světelným tokem 806 lm nahrazuje klasickou 60W žárovku. Žárovka vyřazuje příjemné teplé bílé světlo, hodnota 2700 K u teploty chromatičnosti je vhodná do místností, které slouží k odpočinku, čtení apod. Životnost je uvedena v délce 15 000 hodin.
Balení obsahuje 3 žárovky, záruční doba je 24 měsíců. Cena balení je 149 Kč, jedna žárovka vychází na necelých 50 Kč.
-
Solight LED žárovka E27 W teplá bílá 806 lm
Pod značkou Solight se prodávají levné LED žárovky. I když patří do nižší cenové kategorie, jsou mezi uživateli velmi dobře hodnocené.
Extra úsporná LED žárovka Solight WZ5002 je díky LED filament technologii 2,5 krát úspornější než standardní LED žárovky. S příkonem 3,8 W splňuje parametry pro nejvyšší energetickou třídu A. Světelný výkon 850 lm odpovídá 60W klasické žárovce, teplota světla 2 700 K zajišťuje příjemné teplé bílé svělo. Životnost žárovky je výrobcem stanovena na 20 000 hodin svícení při 20 000 spínacích cyklech.
Cena za jednu žárovku vychází na 75 Kč.
Výhody a nevýhody LED žárovek
K největším výhodám LED žárovek patří jednoznačně úspora elektrické energie, v současné době na trhu neexistuje úspornější osvětlení než LED žárovky, na druhou stranu je nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady. Při výběru je nutné dbát ohled na kvalitu zpracování a použité materiály, které výrazně ovlivňují celkovou životnost.
Výhody LED žárovek
-
-
- Nizká spotřeba energie
- Dlouhá životnost žárovky
- Při rozsvícení téměř okamžitý nástup plné intenzity světla
- Výborná kvalita světla – v nabídce široká škála možností
- Vysoké vyzařovací úhly a mechanickým poškozením
- Odolnější vůči nárazům
- Nezahřívají se jako klasické žárovky
- Nejsou citlivé na časté rozsvěcení a zhasínání
- Jsou šetrné k životnímu prostředí, neobsahují žádné toxické látky
- Nevyzařují ultrafialové ani infračervené záření
-
Nevýhody LED žárovek
-
-
- Vyšší pořizovací náklady
- U některých levnějších typů špatné chlazení, nekvalitní diody a zdroje
- Složitější orientace mezi jednotlivými typy
-
Nechci nikoho urážet, ale autoři podobných článků by měli mít přehled o aktuálním dění v daném oboru. Doporučované LED žárovky jsou sice levné, ale vývojově jsou na úrovni světelné techniky před 5-10roky. LED zdroj světla s účinností 85 lm/W jsou z hlediska úspor spíše k útrpnému úšklebku. Doporučovaná nejúčinnější Philips 13W/1521lm je také "vyšeptaný trabant", když stejná firma má v nabídce skutečně moderní a vysoce účinné LED, které berou cca polovinu energie (1535 lm při 7,3 W) ! Tedy světelná účinnost je 210 lm/W.
OdpovědětZávit E14 sice v troubach je, ale LED by se tam roztekla!!! Tam patří jediné speciální žárovka!! A do krištálových lístků též jen žárovka, světlo LED či výbojek a zářivek nelze rozložit těmi ověsy na barvy duhy!!
OdpovědětDobrý den, Petře, děkuji za upozornění, i když se závit E14 do trouby používá, do článku věnovaného výhradně LEDkám tato zmínka nepatří. Hezký den!
OdpovědětDobrý den, Stanislave, nikoho neurážíte. Jen si příště prosím pečlivěji přečtěte znění textu, který komentujete – "...na základě spotřebitelských recenzí jsme vybrali tři nejoblíbenější a zároveň nejprodávanější LED žárovky v různých cenových kategoriích." Výběr tedy vychází z nejprodávanějších a mezi spotřebiteli nejoblíbenějších žárovek. Vy zmiňujete žárovku 1535 lm při 7,3 W, jejíž pořizovací cena přesahuje 500 Kč. Reálná úspora ve srovnání s 13W žárovkou je pouze v řádu desetikorun (při 2 hodinách svícení denně ušeříte za rok 25 Kč na jedné žárovce, přičemž pořizovací náklady jsou pětinásobné). Určitou kompenzací může být délka životnosti, která je u Vámi zmiňované žárovky 50 tis. hodin, kdežto u uvedené žárovky "jen" 15 tis. hodin.
Odpovědětale patří! Do nevýhod určitě patří upozornění, že jejich světlo (stejně jako výbojek) nelze rozložit skleněnými hranoly (tzv. křišťálové lustry) na barvy duhy. A nevýhodou pro toho, kdo topí elektřinou je též i to, že mají několikanásobně nižší spotřebu než žárovky, a tudíž v topné sezoně (u nás 250 až 350 dní v roce) netopí a musíme tak místnost dotápět jiným elektrickým spotřebičem. To je zkrátka fakt :). @Petr Měchura:
Odpovědět