10 praktických rad, jak správně vybrat LED žárovku
- U LED žárovek je při výběru nejdůležitějším parametrem světelný tok – čím větší počet lumenů, tím více žárovka svítí
- Nekvalitní materiály použité u levných LED žárovek výrazně snižují jejich životnost
- Na trhu jsou dostupné chytré žárovky s nejrůznějšími funkcemi, lze je ovládat hlasem nebo přes mobilní aplikaci
-
Jak přepočítat lumeny na watty
U LED žárovky je podstatný příkon, který určuje spotřebu elektrické energie ve wattech (W), a světelný tok, který vyjadřuje intenzitu světla v lumenech (lm). Na rozdíl od klasických žárovek u LED osvětlení neplatí, že čím více wattů, tím více žárovka svítí. U LED žárovek to jsou lumeny, čím více lumenů, tím více žárovka svítí.
Údaje o počtu lumenů a wattů jsou uvedeny na obalu, běžně se zde uvádí rovněž přepočet na watty u klasické žárovky. Důvod je jednoduchý, většina lidí si dokáže velmi dobře představit, jak svítí 40, 60 nebo 100W klasická žárovka, naproti tomu pod počtem lumenů si zatím neumí představit nic konkrétního.
Přepočet wattů na lumeny: Převodní tabulka
Uvedené hodnoty je třeba brát pouze jako orientační, příkon a světelný tok se může u některých LED žárovek lišit – záleží na konkrétním produktu a kvalitě LED technologie.
Světelný tok (svítivost) Příkon klasické žárovky Příkon LED žárovky 200 lm 25 W 2–3 W 500 lm 40 W 4–8 W 700–850 lm 60 W 7–10 W 1 300–1 500 lm 100 W 12–16 W 2 500 lm 150 W 18–20 W -
Jak poznat kvalitní LED žárovky
Kvalita žárovky závisí na materiálech, z kterých je vyrobena. Existují různé druhy diod, kterými se od sebe LED žárovky liší. Nejlepší LED diody obsahují drahé kovy nebo drahé kameny, nicméně u LED žárovek je velmi důležitý odvod tepla. Čím je lepší odvod tepla, tím je delší životnost žárovky. Levné žárovky většinou nemají kvalitní hliníkové nebo keramické tělo, proto se přehřívají a tím se výrazně snižuje životnost žárovky.
-
Jak dlouho LED žárovky vydrží a co ovlivňuje jejich životnost
Životnost LED žárovek se často u běžného domácího osvětlení pohybuje od 15 do 30 tisíc hodin, u některých modelů je životnost přislíbena dokonce vyšší. V praxi je to složitější. U levných žárovek výrobci uvádí 25 až 30 tisíc hodin, reálně však tyto žárovky vydrží mnohem méně. Výdrž LED žárovky se odhaduje podle hypotetické životnosti čipu, ostatní elektronika ale většinou odchází dříve než samotný čip.
Reálnější hodnoty uvádí výrobci dražších, kvalitněji zpracovaných LED žárovek. Obvykle jde o 15 tisíc hodin, což se ve srovnání s levnějšími modely může zdát poměrně málo, nicméně takový údaj vychází z velmi přesných měření. V konečném výsledku tak bývá životnost vyšší než u levnějších modelů, které na obalu uvádí 30 tisíc hodin.
Pokles intenzity světla
S končící životností LED žárovka nepřestane okamžitě svítit, dochází k postupnému snižování intenzity světla. Pokles je obvykle kolem 70–80 % původní hodnoty. Na celkovou životnost žárovek má velký vliv okolní teplota, obecně platí, že čím je vyšší teplota, tím je vyšší pokles světelného výkonu.
Počet spínacích cyklů LED žárovek
S životností úzce souvisí počet spínacích cyklů, pohybuje se v rozmezí 20 až 50 tisíci cykly. Zde platí to samé, co u životnosti. Pokud LED technologie vydrží 20–50 tisíc spínacích cyklů, nemusí to znamenat, že to samé vydrží ostatní součástky. Z tohoto důvodu se vyplatí investovat do kvalitnějších, dražších LED žárovek.
Vadí časté rozsvícení a zhasínání LED žárovek?
U klasických žárovek časté zapínání a vypínaní snižuje jejich životnost, naopak LED žárovkám opakované zapínání a vypínání nevadí. Tam, kde se často rozsvěcuje, je dobré umístit žárovku s 25 000 spínacími cykly.
-
Patice a závity LED žárovek
LED žárovky mají několik typů závitů neboli patic. Jde o nejdůležitější parametr při výběru žárovky. Pokud koupíte žárovku s nesprávnou paticí, nebudete ji moct použít. V obchodě se můžete setkat s těmito paticemi:
Patice E14
Užší závit rozšířený především v nočních lampičkách, kuchyňských digestořích nebo v troubách. Ve srovnání s žárovkami E27 bývá menší, průměr závitu žárovek E14 je 14 milimetrů. Tomuto typu závitu se rovněž přezdívá malý Edisonův závit nebo miňonka.
Patice E27
Nejrozšířenější závit, stejný se používá také pro klasické nebo halogenové žárovky. V průměru má 27 milimetrů, známý je také pod názvem Edisonův závit.
Patice G4
Patice G4 má dva úzké kolíky s roztečí 4 mm, u LED žárovek se s ní nesetkáte, používá se především v halogenkách pro osvětlení koupelnových skříněk, nočních lampiček nebo barů.
Patice G9
Patice G9 se používá ve stropních a nástěnných svítidlech. Tvoří ji dva placaté kolíčky, žárovka se pouze zasune, nešroubuje se.
Patice G13 / T8
Velká patice s průměrem 26 mm je určená pro vnitřní i vnější osvětlení kanceláří nebo velkých hal.
Patice GU5.3 / MR16
Patici označovanou jako MR16 nebo GU5.3 tvoří dva úzké kolíčky s roztečí 5,3 mm bez zakončení, žárovka se nešroubuje, pouze zasunuje. Používá se mj. u bodových světel, v kuchyních nebo koupelnách, ve kterých jsou svítidla napojena na napětí 12 V.
Patice GU10
Patice používaná zejména v bodových světlech, v kuchyních, koupelnách nebo podhledech. Používá se v halogenových a LED žárovkách napojených do sítě 230 V, patici poznáte podle dvou krátkých kolíčků s válečky na konci a roztečí 5 mm. Patice GU 10 se nešroubuje, pouze se zasune a pootočí.
-
Barva světla / teplota světla LED žárovek
LED žárovky se vyrábí v několika variantách teploty světla. Ta se uvádí v Kelvinech (K) a platí, že čím vyšší hodnota, tím studenější světlo žárovka vydává. Obecně platí, že pro práci se volí žárovky studených barev (vyšší hodnoty), pro odpočinek žárovky teplých barev (nižší hodnoty). V jedné místnosti nikdy nemíchejte LED žárovky vícero hodnot.
Klasické žárovce se nejvíce blíží LED žárovka v provedení teplá bílá 2 700 K. Nedoporučujeme vybírat žárovky, kde je barva světla uvedena rozsahem (např. 2 700 – 2 800 K) – ve svítidlech s vícero žárovkami může každá z nich svítit jinou barvou, což působí rušivě.
V prodeji můžete nejčastěji narazit na tyto provedení žárovek – konkrétní hodnoty se mohou mírně lišit v závislosti na výrobci:
Teplá bílá (warm white, 2 700 K)
Barevné podání je nejbližší klasické žárovce, světlo má hřejivý žlutý nádech. LED žárovky s teplou bílou se hodí do ložnic, jídelen nebo obývacích pokojů.
Denní / čistě bílá (daylight white, 3 500 K)
Světlo z těchto žárovek nemá barevný nádech, neovlivňuje tedy vnímání barev. Hodí se do pracoven nebo jako osvětlení nad pracovní stoly.
Studená bílá (cool white, 5 500 K)
Světlo těchto žárovek má namodralý odstín, hodí se pro osvětlování velkých ploch nebo venkovních prostor. Žárovky tohoto typu mívají nejvyšší svítivost.
-
Provedení / tvar LED žárovek
LED žárovky se vyrábí v několika tvarových provedeních, rozdíl mezi nimi není jen z estetického pohledu. Liší se také úhlem osvětlení, tedy rozsahem plochy, kterou jsou schopny osvětlit:
Klasická žárovka
Svým tvarem připomíná klasickou žárovku, je vhodná pro standardní osvětlení domácností.
LED kukuřice
Žárovka se nejčastěji používá v nočních nebo stolních lampách, její výhodou je rozptyl světla v úhlu až 360 °. Kukuřice se ji říká proto, že žárovka vypadá jako válec pokrytý LED diodami.
Bodové LED žárovky
Používají se jen v situacích, kdy je třeba nasvítit výhradně určité místo. Rozptyl světla z nich se obvykle pohybuje v rozmezí 90 – 120 °.
LED pásky
Atypické provedení svítidla, kdy jsou LED diody součástí vcelku prodávaného pásu. LED pásky jsou vhodné pro osvětlení kuchyňských koutů, barů nebo pracovních ploch. Jejich výhodou je rovnoměrné osvětlení větší plochy.
-
Index podání barev u LED žárovek
Máte problém pod LED žárovkou rozlišit, jestli je ponožka černá, nebo tmavomodrá? Vaše žárovka má nejspíše velmi nízký index podání barev, často označovaný také CRI – color rendering index.
Číslo CRI udává hodnocení věrnosti barevného podaní, přičemž platí, že vyšší je lepší. Světlo z žárovek s CRI pod 80 může být nepříjemné pro oči. Žárovky s CRI nad 90 se zase používají v prostředích, kde je důležitá věrnost podání barev (ve zdravotnictví, designových studiích atd.).
Klasická žárovka CRI má zhruba CRI >98Ra, zářivka CRI >80Ra a LED žárovky mívají nejčastěji CRI 80-85.
LED žárovky s CRI kolem >90Ra jsou dražší a často se jedná o LED pásky. Naopak na LED žárovky s nízkým CRI kolem 60-70 často narazíte na čínských serverech, kde prodejci uvádí nepravdivé hodnoty.
Na index podání barev nás upozornil Misojogi, děkujeme.
-
Vyzařovací úhel
Výběr žárovky může ovlivnit také úhel vyzařování. Klasické žárovky vyzařují světlo pod úhlem přibližně 300°, u LED žárovek závisí velikost úhlu na typu osvětlení. Například úzká bodová osvětlení mají úhel do 90°, pro stropní i nástěnná svítidla je dostatečný úhel 180°.
Běžný úhel u LED žárovek je do 270°, vyšší vyzařovací úhel mají třeba filamentové žárovky, a to až do 360°.
-
Stmívatelné, barevné a chytré LED žárovky na dálkové ovládání
Na trhu je v současné době na výběr mnoho variant LED osvětlení. Tradiční ovládání světla prostřednictvím klasického vypínače se dostalo na zcela jinou úroveň. Pořídit si je možné stmívatelné nebo barevné žárovky, které lze ovládat hlasem, přes mobilní aplikaci nebo dálkový ovladač.
Co je to stmívatelná LED žárovka
Stmívatelné LED žárovky umožňují měnit intenzitu světla. Údaj o tom, zda je žárovka stmívatelná, je uveden na krabičce žárovky, jde o označení “dimmable”. Některé typy vyžadují kompatibilní stmívače, jiné je možné stmívat jen klasickým vypínačem. Například stmívatelná žárovka Emos nabízí 3 stupně stmívání za použití klasického vypínače – 100 %, 50 % a 10 %. Žárovka se stmívá opakovaným zapnutím/vypnutím svítidla.
Chytré LED žárovky do chytré domácnosti i samostatně
Inteligentní žárovky představují nejmodernější trendy v osvětlení domácnosti. Ovládají se přes mobilní aplikaci nebo hlasem prostřednictvím hlasového asistenta. Umí svítit barevně, dokáží měnit jas i intenzitu světla, lze je plně automatizovat – světla se budou dle programu sama vypínat i zapínat.
Chytré žárovky jsou ideální do centrálně řízených domácností, dají se ale využít i bez chytré domácnosti. Žárovky mají velmi dlouhou životnost, některé modely uvádí až 50 000 hodin svícení. Většina výrobců osvětlení nabízí speciální modelové řady inteligentního osvětlení, k nejznámějším patří Philips HUE, Xiaomi Mi, Tuya a další.
Filamentová LED žárovka
Speciálním typem LED žárovky je filamentová žárovka, která spojuje LED technologii s výhodami klasické žárovky. Elektronické součástky jsou umístěny v patici žárovky, viditelný je pouze filament. Jde o dekorativní žárovku, hodí se tedy do svítidel, ve kterých jsou žárovky vidět, které nejsou kryty žádným stínidlem. Na trhu jsou dostupné v různých tvarech a provedeních s nejrůznějšími chytrými funkcemi.
-
Kde koupit LED žárovky
LED žárovky prodávají specializované internetové i kamenné obchody s osvětlením, e-shopy s elektrem, hobbymarkety a supermarkety. Vybrali jsme několik ověřených internetových prodejců, kteří nabízí široký výběr LED žárovek, akční ceny a zároveň také kvalitní servis při reklamacích.
Článek není špatný pro základní přehled, ale autor trochu zaspal,dnes jsou na trhu již běžně LEDky s měrným výkonem 160lm/W, které používám ve své domácnosti již přes pět roků - tedy žádná horká novinka. Už jsem i našel LEDky a pásky s výkonem 180lm/W, tedy téměř dvounásobek toho, čeho jsou stále ještě plné obchody. Většina LEDek na trhu se plácá okolo 80 až 100 lm/W, ty 80-ky jsou již většinou cenově zvýhodněné-výprodejní. Standa
OdpovědětChtělo by to lepší aktualizaci... Co takhle filamentové LEDky?
OdpovědětKonečně výborný článek! Z výbojek je však zmiňovaná pouze nízkotlaká rtuťová (známá pod názvem "zářivka", která se vyrábí buď v té levnější variantě s menším CRI, a nebo jako dražší třípásmová s CRI až 95). A chybí v něm ostatní výbojky. Vysokotlaká rtuťová výbojka se už dávno nevyrábí (my starší ji známe velmi dobře, před 50 lety nahradila v uličním osvětlení žárovky, svítí nepříjemně bíle), před 30 lety byla nahrazena sodíkovými vysokotlakými (svítí oranžově, nyní nahrazovány na ulicích LEDkami), nízkotlaké sodíkové (mají vyšší účinnost než LED) svítí monochromaticky oranžově, známe je z tunelů, a halogenidové výbojky (mají po klasických žárovkách nejlepší podání barev - až 98 CRI, známe je z osvětlení stadionů, ty slabší pak jako bodové osvětlení výloh obchodů či v televizních studiech. A stále se vyrábí halogenové žárovky (nezaměňovat s halogenidovými výbojkami!) s indexem CRI 98 - nejen pro reflektory levnějších aut. A především nelze zcela zatracovat ani obyčejné žárovky - např. v troubě, kde je teplota přes 250 oC žádný jiný světelný zdroj nevydrží, ale především v tzv. křišťálových lustrech, které mají tzv. skleněné ověsy s různými ploškami, které rozkládají barvu světla zpět na barvy duhy, ze kterých se skládá, proto tak krásně hrají všemi barvami duhy. To žádné výbojky ani LEDky nedokáží, protože vyzařují více či méně monochromatické světlo, a to už rozkládat není na co.... Jo a nejlepším zdrojem světla je samozřejmě Slunce, to má CRI 100! A je navíc zdarma!
Odpovědět