Domácí pekárna → Vše o pečení chleba, výhody, nevýhody, na co si dát pozor

Lenka Rutteová
Publikováno 12. května 2024
  • Na co si dát pozor při výběru domácí pekárny
  • Jaké má domácí pekárna výhody a nevýhody?
  • Známe praktické tipy pro používání domácí pekárny
  1. Jak funguje domácí pekárna

    Domácí pekárna: Recepty, zkušenosti, výhody, nevýhody | Foto © LidlDomácí pekárna spojuje hnětacího robota, vařič a pečící troubu do jednoho přístroje. Stačí do ní nasypat suroviny na chlebové těsto, pekárna je zamíchá, nechá vykynout a nakonec upeče chléb.

    Pekárna však může třeba jen míchat maso a další ingredience na výrobu domácí šunky. Domácí pekárna může míchat těsto na vánoční cukroví, může namíchat a nechat vykynout těsto na pizzu. Rovněž je možné v ní vařit. Nádoba na těsto je vodotěsná, proto v ní lze připravit jakýkoliv pokrm.

    Pekárny obvykle dokáží zpracovat od 0,4 po 1,8 kg těsta v závislosti na velikosti přístroje. Na pekárně si můžete navolit nejen váhu zpracovávaného těsta, ale také stupeň vypečení chleba či veky. Podle velikosti je pekárna vybavena jedním nebo dvěma hnětacími háky, přičemž perfektně zpracované těsto lépe zajistí dva háky.

  2. Výhody domácí pekárny

    Domácí pekárna: Recepty, zkušenosti, výhody, nevýhody

    Ušetřená práce a čas

    Domácí pekárna připraví těsto, směs na šunku, marmeládu i škvarky. Šetří tak čas i fyzickou práci. Obvykle jen stačí vsypat ingredience a průběžně přístroj hlídat.

    Kvalitněji zpracované těsto

    Pekárna na rozdíl od klasického kuchyňského robota těsto převaluje, natahuje a hněte. Dělá to přesně tak, jak lepek obsažený v mouce vyžaduje. Naproti tomu kuchyňský robot těsto často trhá, což mu nesvědčí. V případě chleba z pekárny stačí upečený kus jednoduše vyklopit, není třeba ho dopékat v troubě.

    Nižší spotřeba energie

    V porovnání s elektrickou troubou má domácí pekárna nižší spotřebu energie. Chléb, veku, bábovku nebo mazanec tak připravíte levněji.

    Možnost odloženého startu

    Domácí pekárnu můžete načasovat, kdy má pracovat. Stačí do ní nasypat ingredience (v tomto případě raději sušené droždí než čerstvé), zvolit program a určit, kdy má pekárna začít pracovat. Po návratu z práce se můžete nechat přivítat třeba čerstvou a křupavou vekou.

    Kombinace programů

    Domácí pekárnu můžete použít ve více než jednom programu po sobě. Nejdříve můžete použít program pro míchání, cca po 15 minutách ho ukončit (vhodné pro těsta anebo nádivky s práškem do pečiva) a zapnout program pečení.

  3. Nevýhody domácí pekárny

    Domácí pekárna: Recepty, zkušenosti, výhody, nevýhody

    Nedokonalé dopečení horní strany

    Chléb z domácí pekárny je dobře vypečený jen ze spodní a z bočních stran. Na vrchní straně pečicí spirála není (stejně jako u klasické trouby), proto je pečivo z pekárny na této straně světlejší. Pro lepší výsledek doporučujeme dbát na perfektní hustotu těsta a nevkládat ho do pekárny příliš mnoho.

    Pečicí háky se zapékají do těsta

    U některých pekáren zůstávají pečicí háky často zapečeny do chleba, ze kterého je nutné je vyndat. Mezi příslušenstvím pekárny můžete nalézt háčky pro snazší vyjmutí hnětacích háků. Domácí pekárny vyšších tříd háky před pečením automaticky sklopí.

    Semínka se do chleba přisypávají později

    Chcete-li si připravit chléb se semínky, je nutné být u pekárny v okamžiku, kdy se přístroj ozve. V celém procesu hnětení by se semínka mohla polámat či jinak poškodit, proto se do pečiva přisypávají později. Přesný čas bývá uveden v návodu k pekárně, takže si můžete nastavit odpočet na telefonu.

    Pekárny jsou při hnětení hlučné

    Domácí pekárna je zejména během hnětení těsta dost hlučná. Plánujete-li používat funkci odloženého startu a připravovat si čerstvé pečivo ke snídani, doporučujeme přístroj uložit třeba do předsíně.

    Nižší životnost hnětacích háků a nádob

    U některých domácích pekáren se objevují závady ještě před koncem zákonné záruky. Obvykle do nádoby buď zatéká, nebo se háky přestanou otáčet. Přístroj lze buď reklamovat, nebo koupit nové příslušenství.

  4. Na co si dát u domácí pekárny pozor

    Pořadí ingrediencí

    Pokud je v těstě olej, nalijte jej přímo na hnětací háky, když je tam máslo nebo jiný tuk, tak jím háky pomažte. Tímto svůj postup vždy začněte. Výrobci doporučují dávat na výrobu těsta nebo chleba nejdříve tekutinu, potom tuhé složky.

    To má logické odůvodnění, aby se mouka nedostala pod hnětací háky a v těstě tak nezůstaly hrudky. Začněte však raději vždy tukem. Pak teprve pokračujte vodou, mlékem, vývarem, či jinou tekutinou.

    Kdy přimíchat droždí a sůl?

    Čerstvé droždí je nutné dát hned do spodní tekuté složky a sůl sypat až zcela nahoru na mouku. Naopak sušené droždí dáváte až jako poslední, v tom případě sůl dejte rovnou do vody či mléka dolů. Droždí při přímém kontaktu se solí ztrácí část své schopnosti pracovat.

  5. Tipy pro práci s domácí pekárnou

    Domácí pekárna: Recepty, zkušenosti, výhody, nevýhody

    Práce s kváskem

    Kvásek dáváte do pekárny hned po vodě, pak zvolíte jen hnětení, bez pečení. Před samotným pečením nechte kváskové těsto kynout alespoň 6 hodin. Potom zapnete jen samostatné pečení (případně si ho hned po míchání naprogramujete s odložením).

    Každá mouka je jinak suchá

    A na to si je nutno také zvyknout. Jednak máte v domácnostech různé úrovně vlhkosti, jednak se střídají roční období a klimatické podmínky a jednak i obilí, ze kterého se mouka mlela, mělo jiný stupeň vlhkosti.

    Proto během pečení z různých druhů mouky a od různých výrobců můžete dosáhnout mírně odlišných výsledků. To se ale dá jednoduše podchytit tím, že si pekárnu během mísení těsta otevřete a ozkoušíte tuhost těsta. Časem se ji naučíte rozpoznat a doplněním tekutiny či naopak mouky vše hned spravíte.

    Příliš řídké těsto?

    Když je těsto na chléb řídké, chléb se z vrchu vůbec nedopeče, nebude mít pravidelný tvar nebo bude horní část propadlá. Na řezu budou nahoře velké bubliny a dole se vytvoří se sedlina či sraženina.

    Příliš husté těsto?

    Moc husté těsto vede k celkově tuhému a tvrdému chlebu s velkým počtem velmi malých bublin. Pokud budete péct pouze ze žitné mouky, tužšímu a hlavně těžšímu chlebu se nevyhnete. Ale o tom žitná mouka je…

    Správné nasazení hnětacích háků

    V případě nedůsledného nasazení hnětacích háků je umíchaná jen jedna polovina nádoby. V takovém případě program vypněte, hák dotlačte tak, aby se chytil a zapněte program od začátku.
    Někdy se stane, že háky do pekárny nedáte vůbec. V tom případě je nutné program vypnout, nádobu vyndat a buď se šikovně pokusit háky nasadit, nebo obsah nádoby opatrně vylít, nasadit háky a zase obsah vrátit.

    Med ředí více než cukr

    Pokud budete dělat sladká těsta a místo cukru použijete med, pamatujte, že ředí více než cukr. Vždy tak bude nutné přidat trochu mouky navíc.

    Pozor při mytí domácí pekárny

    Když začnete nádobu z pekárny mýt, je nutno dodržet několik zásad. Rozhodně ji nedrhněte něčím ostrým či tvrdým. Pokud je nutné nechat pekárnu odmočit, tak jen na chvilku (horká voda může způsobit zhrubnutí těsnící hmoty vespod formy). Na mytí použijte jen vlhký hadřík a trochu saponátu.

    Pokud myjete po těstu na chléb, které jste z pekárny vyklápěli pro další zpracování třeba na dalamánky, bude to chtít trochu trpělivosti. Ale většina těst se nechá vyklopit beze zbytku, takže mytí je pak spíš jen formální.

  6. Jak vybrat domácí pekárnu

    Velikost domácí pekárny

    Jak velké objemy pečiva budete chtít péct? Jste-li velká rodina a bez problémů během tří dnů sníte velký bochník chleba z těsta o váze kilo a půl, volte ty největší pekárny. Pokud máte pravidelně místo v mrazáku, můžete větší veku upéci i pro dvoučlennou domácnost a po porcích si ji zamrazit. Postupně ji budete z mrazáku vyndávat a bude vždy čerstvá.

    Programy domácí pekárny

    Každá pekárna nabízí jiné programy. Ty základní jsou všude stejné, rozdíly jsou v programech doplňkových. U některých pekáren je lze nastavit podle osobních preferencí a zkušeností. Lidé s celiakií ocení zejména pekárnu s programem pro bezlepkové pečení.

    Pokud plánujete vaření v pekárně, vyberte přístroj, který v průběhu programu Džem/marmeláda zároveň míchá i hřeje.

    Háky

    V malé pekárně bývá jeden hák, ve velké dva. Lepší pekárny háky před pečením zasouvají, u levnějších modelů je nutné háky po dopečení vytáhnout.

    Cena domácí pekárny

    I levná pekárna zastane dobrou službu, i drahá pekárna může měsíc po záruce odejít. Obecně se vyplatí více investovat těm, kdo budou pekárnu používat častěji. Využijte třeba možnost pojistit si prodloužení záruky, nebo kupte rovnou od takové značky, která nabízí více než povinné dva roky. Během záruční doby dávejte pekárně opravdu zabrat, aby se případná výrobní vada stihla projevit ještě v záruce.

    Před koupí domácí pekárny důkladně čtěte recenze na konkrétní výrobky, všímejte si zejména poruchovosti.

    Odložený start

    Start programu lze odložit na vámi požadovanou dobu. Funkci využijete, pokud chcete od používání domácí pekárny časové pohodlí. Třeba ranní čerstvý chléb by se bez této funkce prostě neobešel.

  7. Až budete mít pekárnu doma…

    Nejdříve si důkladně prostudujte návod k použití. Mezi domácími pekárnami různých značek jsou rozdíly.

    Nádobu a háky nejprve vymyjte horkou vodou se saponátem a vysušte utěrkou, pak přistupte k vypékání. A to buď s nádobou a háky, tehdy můžete mít víko zavřené, nebo bez nádoby, ale v tom případě víko otevřete, aby se žárem nepokroutilo.

    Domácí pekárnu nechte vychladnout a je téměř hotovo. Pečící nádobu před prvním pečením ještě jemně vytřete olejem.

Pečete v domácí pekárně poprvé?

Domácí pekárna: Recepty, zkušenosti, výhody, nevýhodyPro první pečení si zvolte jednodušší recept (raději na bílé pečivo). Počítejte s tím, že jej budete možná muset několikrát vyzkoušet, než jej doladíte k dokonalosti.

Na pečení si založte notýsek s recepty a dělejte si poznámky. Budou se vám hodit. Teprve díky notýsku a svému nadšení budete schopni domácí pekárnu využívat opravdu naplno.

Co lze připravit v domácí pekárně

    1. Pečení s mícháním i bez něj

      Domácí pekárna: Recepty, zkušenosti, výhody, nevýhody

      • Chléb všech barev, složení a chutí
      • Veka, velká houska
      • Mazanec, vánočka
      • Bezlepkové pečivo s použitím jakékoliv mouky anebo škrobu (pudinku)
      • Nádivky
      • Bábovky
      • Nákypy slané i sladké, zapečené brambory i těstoviny
      • Bramboráky, zeleninové sekané
      • Bez předchozího míchání lze dusit či péci jakékoliv maso a zeleninu
    2. Míchání s kynutím

      Domácí pekárna: Recepty, zkušenosti, výhody, nevýhody

      • Namíchat a nechat vykynout můžete jakékoliv těsto, i to na chléb. Pak je možné dopéci jej v troubě.
      • Těsto na knedlík nebo na ovocné knedlíky
      • Pekárna může připravit těsto na lívance
      • Kynuté těsto na langoše, bagety, rohlíky, dalamánky, různé šneky a kapsičky apod.
    3. Míchání bez kynutí (samostatný program, nebo počátek programu Rychlý)

      Domácí pekárna: Recepty, zkušenosti, výhody, nevýhody

      • Program pouhého míchání využijete na namíchání těsta na vánoční cukroví
      • Namícháte s ním směs na domácí šunku
      • Umícháte slané těsto na pizzu bez droždí (mouka a mascarpone, sůl, případně mouka a pomazánkové máslo)
      • Domácí marcipán (chce to jen trošku cviku)
      • Domácí jogurty
    4. Vaření v domácí pekárně

      • Guláš, chilli con carne, rizoto nebo těstoviny s omáčkou a zeleninou
      • Z ovoce jsou to zejména džemy a marmelády, ovocné omáčky
      • Vynikající jsou škvarky
      • Udělat lze pudinky, rýžové, vločkové a jiné obilninové kaše
      • Uvařit lze dobře přílohovou rýži, quinou, bulgur nebo třeba pohanku
      • Luštěninové pokrmy jsou z pekárny bezkonkurenční, i jako základ pro pomazánky

Zatím žádné komentáře


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.