Kerblík → Návod na pěstování, účinky, použití
- Kerblík odstraňuje jarní únavu a detoxikuje organismus
- Používá se pro dochucení ryb, mas, omáček a polévek
- Výhodou kerblíku je možnost sklízení již 2 měsíce po výsevu
-
Kerblík
latinsky Anthriscus cerefolium
Kerblík třebule patří do stejné čeledi jako například petržel nebo celer. Pěstujeme jej do cca 30 cm, protože spotřebováváme mladé lístky – ty jsou nejchutnější. Ale stačí mu polostín, naroste například pod stromy.
Kvete od dubna do července a nejsilnější účinky má brzy zjara. S petrželkou, pažitkou a estragonem je součástí směsi z francouzské kuchyně, tzv. fines herbes.
-
Účinky kerblíku
- Odstraňuje jarní únavu
- Detoxikuje organismus, čistí krev
- Má močopudné účinky
- Podporuje zdravé trávení
- Podporuje srdeční činnost a činnost ledvin
-
Použití kerblíku
Kerblík používáme v kuchyni pro dochucení ryb, mas, omáček i polévek. Oceníme jej zejména u masa skopového. Vynikající jsou bylinková másla s kerblíkem (jde zamrazit), případně tvarohové pomazánky. Dochutí i každý salát. Používáme jej, pokud možno na syrovo, případně přidáváme do pokrmů až po dovaření, aby se jen spařil.
Pro léčení lze využít kerblík opět nejlépe čerstvý – jednak nasekané listy, jednak jako součást smoothie. Odvodní tělo a dodá po zimě mnoho vitamínů, včetně potřebných minerálů. Zde stojí za zmínku zejména draslík.
-
Jak pěstovat kerblík
Pěstování kerblíku je nenáročné. A hlavně jej lze poměrně brzy sklízet – už dva měsíce od výsevu. Naroste v květináči i v záhonu – vonět však bude hlavně tehdy, když mu dopřejeme polostín. Půdu potřebuje kerblík dost zavlažovanou, ale přitom propustnou. V květináči jej umístíme na východní či severní stranu domu.
Lze jej vysévat kdykoliv během roku, takže když první rok necháme kerblíky vykvést a sklidíme semínka (sušíme zavěšené celé květy), můžeme ještě v létě sít z vlastních semínek a budeme mít zajištěno na postupné setí i pro rok další.
Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.
Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.
Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.
Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.
Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.
Zatím žádné komentáře