Kreischberg je lyžařský areál blízko města Murau, které leží na řece Mur v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Středisko se rozkládá na horách Kreischberg a Rosenkranzhöhe v nadmořské výšce 868-2118 metrů.
Aktuální sněhové zpravodajství zjistíte na webu Bergfex.at.
Nadšeni tu budou snowboardisti a vyznavači freestyle, však jde také o dějiště Mistrovství světa ve freestyle lyžování a snowboardingu. Velký snowpark na Kreischbergu nabízí přes 40 překážek, na kterých se zabaví začátečníci i pokročilí.
Region Murau má také skvělou síť stezek pro běžecké lyžování. Až 180 km tratí je tu upraveno pro klasický styl i bruslení. Vybrat si můžete z dvou desítek tras, z nichž čtyři byly oceněny štýrskou pečetí. Najdete tu i dvoukilometrovou osvětlenou stezku, kterou je možné využívat až do 21:00.
K využití je připraveno celkem 42 km sjezdovek. Nejvíce je tu snadných modrých tras (17 km) a středně těžkých červených tras (16 km). Černé sjezdovky pro zkušené lyžaře mají celkem 9 km.
Všechny možnosti lyžování jsou zobrazeny na mapě sjezdovek.
Vyvézt na svahy vás mohou tři kabinové lanovky, čtyři sedačkové lanovky, pět vleků a jeden pohyblivý koberec.
Od roku 2021 je tu místo šestimístné lanovky k dispozici modernější desetimístná, takže se hodinová přepravní kapacita zvýšila z 2 000 na 4 000 osob. Tato lanovka vás vyveze z údolí až do nadmořské výšky 1 800 m.
O stavu tratí a provozu lanovek informují webové stránky areálu.
Veškeré informace o skipasech naleznete zde.
Se skipasem na 1,5 dne a více můžete lyžovat i ve středisku Lachtal. Ke každému dennímu a vícedennímu skipasu dostanete také bonusovou kartu Kreischberg-Bonuskarte, která nabízí výhody u partnerů střediska. Skipasy si lze pořídit i online bez čekání ve frontě.
Lyžařská sezóna v rezortu Kreischberg – Murau zpravidla trvá od začátku prosince do začátku dubna. Nejvíce sněhu obvykle padá v lednu a v únoru.
Nejlepší sněhové podmínky pro lyžování jsou v polovině ledna, což je současně nejrušnější období v rakouských horách. Kompromisem je začátek prosince a konec března, kdy bývá v Murau dostatek sněhu, ale současně méně lidí. Denní teploty se od prosince do února pohybují kolem nuly až 5 °C, v noci klesají obvykle k -5 °C.
V letní sezóně bývají nejvyšší teploty v červenci a srpnu, kdy během dne vystoupají i přes 25 °C. V noci ale mohou klesnout až k 10 °C.
Nabídka cestovních kanceláří do této oblasti je omezenější, přesto se však dá sehnat zájezd do pěkných hotelů. Vybírat můžete nejčastěji z pobytů na 4 až 8 dní s polopenzí.
Doprava je téměř vždy vlastní. Cesta z Prahy (550 km) vám zabere zhruba pět a půl hodiny, cesta z Brna je výrazně kratší, necelých 400 km urazíte zhruba za čtyři hodiny.
Sami si můžete ubytování zajistit zhruba ve třech stovkách ubytovacích zařízení různých kategorií. Doporučujeme si však ubytování zajistit včas, protože kapacita se obzvláště v sezóně rychle plní. Přímo v malé obci Sankt Lorenzen ob Murau, kde se nacházejí dolní stanice lanovek a vleků, jsou pokoje vyprodané opravdu rychle, neboť kapacita tu není vysoká.
Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Egidiwirt Murau se známkou 8,2/10 z 250 hodnocení. Nachází se na okraji Murau, takže přímo k vlekům je třeba popojet asi 3 km, vynahradí to ale příznivá cena, která zahrnuje i velmi dobrou snídani. Poměr kvality a ceny ubytování tu hosté hodnotili naprůměrně.
Oblast monitoruje pět webkamer.
Oblast toho nabízí hodně i v létě. Na hoře Kreischberg si můžete zahrát DiscGolf, s mocnými prehistorickými obry se tu setkáte v Dinowaldu, je tu i strašidelná stezka nebo safari.
Můžete se pustit také do vysokohorské turistiky a obdivovat zdejší panoramata. První výškové metry pohodlně absolvujete kabinkovou lanovkou a pak po mírných alpských loukách vystoupáte na vrchol Kreischberg (2 002 m) a na Rosenkranzhöhe (2 118 m).
Jak si užít Kreischberg v létě včetně mapy místních atrakcí najdete na této stránce.
Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.
Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.
Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.
Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.
Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.